Kníh od Jeana Michela Guenassiu som prečítal niekoľko. A pravidelný čitatelia môjho blogu tak vedia, že najviac sa mi páčil Vysnívaný život Ernesta G., nasledovaný Klubom nenapraviteľných optimistov a poviedkou Stopercentné riziko. Nezmar a Valčík Stromov a Oblohy ma až tak nenadchli, ale napriek tomu vždy keď vyjde niečo od Guenassiu, tak zbystrím pozornosť.
Zasľúbené zeme pritom voľne nadväzujú na Klub nenapraviteľných optimistov aj Vysnívaný život Ernesta G., dve moje obľúbené diela. A tak som nemohol inak, a hneď za čerstva som si Zasľúbené zeme kúpil.
Jean-Michel Guenassia; Zasľúbené zeme
Zasľúbené zeme nadväzujú na predchádzajúce diely len voľne. Ak ste Klub nenapraviteľných optimistov ani život Ernesta G. nečítali tak nevadí.
V novom románe síce dopovedá osudy hlavných postáv hlavne Klubu nenapraviteľných optimistov, ale robí to tak šikovne, že aj keď ste na ich životy už zabudli, tak vás rýchlo dostane do obrazu. V tomto je Guenassia mimoriadne talentovaný autor. Pamätám si ako som pri čítaní Vysneného života Ernesta G. ani netušil, že je to voľné pokračovanie Klubu nenapraviteľných optimistov, napriek tomu, že pár postáv sa vyskytlo v oboch knihách.
V prípade Zasľúbenej zeme si tú súvislost všimnete hneď. Autor vyrozpráva hlavne životy troch postáv z prvej časti série. Michela Mariniho, jeho brata Francka a Igora Markiša. Ale okrem nich sa opäť stretneme s ďalšími osobami, o ktorých sme už čítali a ak si ich životné príbehy už nepamätáme, tak nám ich Guenassia rýchlo a nenápadne pripomenie.
Mne sa pritom táto kniha čítala oveľa lepšie ako samotný Klub nenapraviteľných optimistov. Kým v klube som mal niekedy pocit prílišného filozofovania a rozjímania, v Zasľúbenej zemi je to oveľa viac epickejšie. Dej sa posúva a vyvíja rýchlejšie a mne takýto štýl písania aj príbehu vyhovuje oveľa viac.
Najmä prvé tri štvrtiny knihy ma úplne dostali. To ako popisuje životy jednotlivých osôb v Paríži, Izraeli a Alžírsku ma uchvátilo. Najmä osud Francka Mariniho, revolucionára a komunistu, ktorý buduje Alžírsko je napísaný skvele.
Chcete mať Zasľúbené zeme doma už zajtra? Objednávajte tu!
Troška ma roztrpčila posledná štvrtina, v ktorej sa Guenassia príliš rýchlo snaži zachytiť veľa spoločenských zmien v čase a dopovedať príbehy postáv. Tu prestáva byť brilantný v popise a putuje aj na mňa vo veľmi zrýchlenom tempe od jednej udalosti k druhej, pričom ju nerozoberá tak ako v predtým. A to ma trocha zamrzelo.
Aj preto, ak by som mal urobiť rebríček ako sa mi páčili jednotlivé tri diely tejto voľnej série, tak vedie Vysnený život Ernesta G., nasledujú práve Zasľúbené zeme a čestný bronz získava Klub nenapraviteľných optimistov, ktorý Guenassia napísal ako prvý a zožal za neho najviac uznania.
Ak ste už niečo od Guenassia čítali a páčilo sa vám to, tak Zasľúbené zeme sa vám budú páčiť určite tiež. Ak ste sa s jeho knihami zatiaľ nestretli, tak odporúčam začať najprv poviedkou Stopercentné riziko a potom sa pustiť do tejto trilógie, pričom Zasľúbené Zeme by som čítal až na koniec. A ak na moje odporúčanie dáte, tak vzhľadom na obsiahlosť jeho románov, máte knižný program na leto vybavený.