Jakuba Katalpa; Němci

Meno autorky Jakuba Katalpa mi bolo až donedávna neznáme. Až po upozornení na jej nový román Zuzanin dech som si o nej pozrel. Pod nezvyklým pseudonymom sa skrýva oceňovaná česká autorka a tak som sa rozhodol ísť na jej tvorbu chronologicky a začať jej románom Němci.

Román Jakuby Katalpa Němci si môžete kúpiť tu.

Jakuba Katalpa; Němci

Na začiatku pôsobí kniha Němci ako príbeh jednej rodiny. Následne sa však pred nami otvárajú pohnuté osudy predkov, ktoré boli rámcované vývojom v Nemecku a Sudetoch v prvej polovici dvadsiateho storočia.

Miesto citlivého rodinného románu tak pred sebou máte ohromujúci príbeh ženy, ktorá svoj život žila počas druhej svetovej vojny. Smrť a odlúčenie prichádza zľahka a stáva sa bežnou súčasťou života.

Niečo čo si dnes nevieme predstaviť, ale vzhľadom na vývoj okolo nás by sme mali.

Ako sa mi stáva pri čítaní príbehov z obdobia vojen, často sa zamýšľam nad tým, ako rozoznať príznaky toho, že je zle. A zatiaľ mi žiadna z kníh odpoveď nedala. Ľudia pohltení aktuálnym dianím ťažko dokážu rozoznať vlastné ohrozenie života a ujsť kým sa dá.

Ani v knihe Němci sa to hlavným hrdinom zväčša nedarí a len čakajú a dúfajú, že všetko zlé sa pominie. A ono sa väčšinou nepominie.

Pozadie teda v tomto románe tvoria svetové udalosti, ale v popredí je stále individuálny príbeh hlavnej hrdinky Kláry Kolmannovej. Jej rozhodnutia, jej vnímanie sveta a hlavne jej reakcie na rôzne udalosti. Roky bežia a po vojne prichádza osudové rozhodnutie, ktoré ovplyvní nielen jej život ale aj život jej syna.

Nechcem prezrádzať viac, ale táto kniha ma úplne pohltila. Je písana rezkým štýlom krátkych kapitol a ešte kratších vsuviek, z ktorých pochopíte ako sa svet rúti do nešťastia. A k tomu bežné príhody ľudí na periférií, ktorí sa musia vysporiadavať s každodennými problémami.

A potom to príde, veľké rozuzlenie, ťažké a zároveň nezvratné rozhodnutie.

Jakuba Katalpa, vlastným menom Tereza Jandová, sa v mojich očiach zaradila po bok Aleny Mornštajnovej, Karin Lednickej a Kateřiny Tučkovej. Všetky štyri píšu veľmi pútavo a vyberajú témy späté s našou minulosťou. Zväčša pritom ide o témy, v ktorých nám chýba vyrovnanie s chybami, ktoré vtedy aj naši predkovia robili.

Po dočítaní románu Němci je jasné, že moja ďalšia kniha, ktorú prečítam bude Zuzanin dech. Jedinou otázkou zostáva či si ju nadelím až na Vianoce, alebo si vianoce urobím hneď.

Román Němci si môžete kúpiť tu.

Posted in Áno, Autor, Host, Katalpa, Kvalita Textu 5/5, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *