Jonathan Franzen; Križovatky

Sedemdesiate roky na predmestí amerického veľkomesta. Vojna vo Vietname sa chýli ku koncu. Rodina pastora prvej reformovanej cirkvi si žije svoj život, ktorý na prvý pohľad nie je ničím výnimočný. Avšak po pár stranách zistíte, že máte pred sebou veľký román. Román o viere, láske, drogách, výčitkách aj odpúšťaní.

Knihu Jonathana Franzena Križovatky si môžete kúpiť tu.

Jonathan Franzen; Križovatky

Na prvý pohľad vás Križovatky nesmú odradiť svojou hrúbkou ani prvými stranami. Potrvá to len chvíľu a príbeh vás vtiahne tak, že sa vám tých 560 strán bude zdať málo.

Celý dej sa pritom točí okolo rodiny pastora Russa, jeho ženy Marion a štyroch detí Clema, Becky, Perryho a Judsona. Príbeh sa postupne odvíja striedavým rozprávaním jednotlivých postáv, ktoré zo svojho pohľadu popisujú udalosti, ktoré sa diali v období od Vianoc po Veľkú noc.

Vo svojích pohľadoch sa pritom vracajú do minulosti, rodičia Russ a Marion vlastne v knihe vyrozprávajú celý svoj život.

Zápletkou v deji sú jednak vzťahy medzi jednotlivými členmi rodiny, to ako ich každý inak spracováva. A zároveň je katalyzátorom príbehu syn Perry, ktorý má problém s drogami.

Niekoľko vecí ma na tomto románe zaujalo.

Je to skvelá sonda do života priemernej americkej rodiny v sedemdesiatych rokov. Reálie, ktoré nemáme skadiaľ poznať. Nie je to vyblýskaný svet mrakodrapov New Yorku ani slnečná Kalifornia. Ale bežné predmestie Chicaga, kde žijú obyčajní ľudia.

Dozviete sa mnohé o rôznych spôsoboch vyznávania aj prežívania viery v rôznych evanjelických aj katolických spoločenstvách, o vnútornom svete ľudí, ktorí prisľúbili vernosť bohu, ale zároveň sú to len ľudia. A tak si mnohé svoje zlyhanie musia ospravedlniť aj pred náboženskou autoritou. Viera je rovnako flexibilná ako čokoľvek iné.

Zároveň je tento román skvelo napísaný. Ani chvíľu som sa nenudil. Postupne sa vám odkrývajú tajomstvá jednotlivých členov rodiny. Zistíte, že udalosť, ktorá vám už bola raz vysvetlená a máte na ňu jasný názor, dostáva úplne iný zmysel keď ju svojimi očami popíše iný člen rodiny.

Jonathan Franzen sa skvele zahráva s vašou mysľou keď vám kúsok po kúsku skladá príbeh až do jeho konca. Stojí to za to prečítať si Križovatky. Je to naozaj poctivý a veľký román, akých dnes veľa nevychádza.

Knihu Jonathana Franzena Križovatky si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Franzen, Kvalita Textu 5/5, N Press, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *