Ken Follett; Výzbroj svetla

Kena Folletta netreba predstavovať. Jeho Piliere Zeme alebo storočná trilógia sú známe a čítané po celom svete. Ak ste ich ešte nečítali tak máte tento rok a aj budúci o knižnú zábavu postarané. Ak ste však s jeho tvorbou dokonalo zoznámený a patríte k fanúšikom Folletta a veľkolepých historických ság tak v roku 2023 vyšla novinka. Výzbroj svetla, v origináli The Armor of Light, je voľným pokračovaním série z Kingsbridgu. Do nej patria Piliere Zeme, Na veky vekov, Ohnivý stĺp a prequel Večer a ráno.

Ak sa v množstve diel od Kena Folleta strácate, tak úplne na konci tohto článku sme urobili prehľad všetkého čo napísal a zaradili sme to do jednotlivých sérií.

Knihu Kena Folletta Výzbroj svetla si môžete kúpiť tu.

Ken Follett; Výzbroj svetla

Výzbroj svetla je ďalšia z výpravných a veľkolepých ság, ktoré Follett tak rád píše a ktoré ho tak preslávili.

Začne to ako vždy mikropohľadom na smutný osud jednoduchého človeka, zväčša ženy, ktorú postretne nejaká tragédia. A potom sa koleso dejín rozbehne a vy sledujete zmeny v spoločnosti, v krajinách aj vo svete. A všetko je popísané akoby len tak pomimo ako sledujete osudy tej jednej ženy, s ktorou ste sa stretli na prvých stránkách knihy.

Postupne sa však k nej nabaľujú nové a nové postavy so svojimi osudmi a príbehmi. Hlavnou postavou sa stáva niekto iný, ale k pôvodnej hlavnej osobe sa stále vraciame. Buď prostredníctvom jej detí, alebo sa proste objaví v ďalšej vrstve príbehu.

Ak máte radi jednoduché a rýchle príbehy, tak Follett nebude vaša šálka kávy. Follettove knihy, Výzbroj svetla nie je výnimkou, sú veľkolepé a ich čítanie vám zaberie niekoľko dlhých večerov.

Nie je to hlboká literatúra, sám pre seba si to nazývam rozprávkou pre dospelých, ale číta sa to veľmi dobre. Dobro a zlo sú jasne oddelené, rýchlo sa stotožníte s kladnými postavami a nenávidíte tie záporne. Postavy v knihe sa väčšinou v čase nemenia, ak ste záporák na začiatku tak ním budete aj na posledných stránkach knižky. Jedina šanca zmeny je v potomkoch a zmene generácie.

Pre mňa je Follett synonymom dobrého oddychového čítania, ktoré vás zavedie do časov, o ktorých sa radi dozviete niečo viac. Výzbroj svetla bol pre mňa dôvodom opäť si čo to naštudovať o Napoleonovi a jeho návrate z prvého vyhnanstva. Vy si tam možno nájdete niečo iné, ale ak aj nie, budete mať za sebou dobré podaný príbeh a zručne napísanú knihu.

Knihu Kena Folletta Výzbroj svetla si môžete kúpiť tu.

Pre lepšie zorientovanie sme si spísali tento prehľad jednotlivých diel a sérii od Kena Folletta.

Knihy Kena Folletta

Séria Kingsbridge: (odohráva sa od roku cca 997 do cca 1810)
Piliere Zeme (The Pillars of the Earth)
Na veky vekov (World without End)
Ohnivý stĺp (A Column of Fire)
Večer a ráno (The Evening and the Morning)
Výzbroj svetla (The Armour of Light)

Trilógia storočie: (odohráva sa od cca 1910 do cca 1990)
Pád titanov (Fall of Giants)
Zima sveta (Winter of the World)
Prah večnosti (Edge of Eternity)

Okrem toho Ken Follet napísal aj mnoho ďalších diel, ktoré nespadajú do žiadnej série:
Eye of the Needle
The Key to Rebecca
Night Over Water
Jackdaws
Hornet Flight
Triple
The man from St Petersburg
Lie down with lions
Piliere Moci (A Dangerous Fortune)
Krajina slobody (A Place Called Freedom)
The Third Twin
The Hammer of Eden
Code to Zero
Whiteout
Nikdy (Never)

Všetky knihy od Kena Folleta si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Follett, História, Kvalita Textu 5/5, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Tatran, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *