Amor Towles; Džentlmen v Moskve

Týždeň po vianociach a prvý z mojich knižných vianočných nákupov je prečítaný. Výber čo si prečítam ako prvé nebol ľahký a tak som to nechal na náhodu. Kniha roka 2018 mala v lose najväčšie šťastie a tak poslednou knihou, ktorú som v roku 2020 prečítal je Džentlmen v Moskve od Amora Towlesa.

Recenzia: Amor Towles; Džentlmen v Moskve

Kniha Džentlemen v Moskve popisuje príbeh kniežaťa Rostova, ktorý sa v roku 1918 (tesne po socialistickej revolúcii) vráti späť do Ruska. V roku 1922 ho revolučný tribunál odsúdi (napokon je to príslušník šľachty) na doživotnú internáciu. Našťastie nekončí na Sibíri vo vyhnanste, ale môže zostať v luxusnom moskovskom hoteli Metropol.

Má to však dva háčiky. Hotel pod hrozbou zatknutia a popravy nesmie už nikdy opustiť a hneď po návrate zo súdu je presťahovaný z luxusného apartmánu do malej podkrovnej izby, kedysi určenej pre služobníctvo.

A tak od roku 1922 sledujeme spolu s kniežaťom Rostovom život v hoteli Metropol. V okolitom svete sa dejú veci, ale život v hoteli si ide po svojom. Rostov sa postupne adaptuje a zvykne si, napokon on sa nikdy nesťažoval.

Okolo neho sa mihajú postavy z hotela, návštevníci, či schôdzujúci straníci. Niektoré sú dôležité a zdržia sa dlhšie, niektoré sa len tak zjavia a opäť zmiznú. Rostov dá nahliadnuť aj do svojej minulosti, či histórie svojho rodu.

Politické súvislosti môžete ale nemusíte spoznať, každopádne o sovietskom Rusku vám kniha žiadne ilúzie nevytvorí.

Kým začiatok knihy mi pripadal príliš rozvláčny, zhruba po prvej tretine ma to začalo neskutočne baviť. Úvodné opisy boli za mnou, dej sa začal hýbať a až do prekvapivého konca som sa nevedel od knihy odtrhnúť.

Najmä posledná časť je dychberúca. Príbeh dostane spád až sa budete musieť držať aby ste to dočítali.

Túto knihu teda odporúčam všetkým, čo hľadajú dobrý príbeh a zaujímajú sa o udalosti z prvej polovice minulého storočia. Obe tieto ingrediencie sú v knihe zastúpené dostatočne.

Na záver už len jedna zaujímavosť. Keďže knieža Rostov je milovník dobrého jedla a vína, tak sa pripravte na to, že podstatná časť sa odohráva v hotelovej reštaurácii (v hoteli sú dve). A tak som polovicu knihy premýšľal čo by som zjedol. Ešteže po vianociach je jedla všade dosýtosti.

Knihu Džentlmen v Moskve si môžete kúpiť tu.

Posted in Áno, Autor, Historický román, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Tatran, Towles.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *