Arpád Soltész; Zlodej

Z novinára Soltész sa stal regulárny spisovateľ, ktorý každý rok prijde s novou knižkou. Po Mäse (2017), Svini (2018) a Hneve (2020) prichádza na scénu Zlodej. A je to opäť veľmi dobré čítanie.

Recenzia: Arpád Soltész; Zlodej

Vo svojej štvrtej knihe sa Arpád Soltész opäť vracia na miesta, o ktorých vie písať najlepšie. Do Košíc. Do prostredia miestneho podsvetia, ktoré okrem bežných mafiánov zahŕňa aj podnikateľských zbohatlíkov, bývalých agentov ŠTB aj KGB.

A tento návrat je mimoriadne podarený. Už nepotrebujete pátrať po tom, kto je predobrazom koho v reálnom politickom živote. Aj postavy z minulých kníh sa v tejto vyskytujú poriedko. Novinár Schlesinger v jednom odseku a policajti Valent a Miki Miko dostanú priestor maximálne na strane.

Zlodej je proste autentický príbeh zo Slovenska deväťdesiatych rokov, ktorý sa mohol ale nemusel stať (a asi sa aj nestal).

Číta sa to dobre, zhltnete to za jeden, maximálne dva dni a na záver vám z toho konca padne sánka. A práve ten koniec ukazuje ako Soltész zmenil spôsob svojho písania.

Jeho prvotina Mäso bola ako blesk z jasného neba a dodnes je u mňa na neohrozenej pozícii jeho najlepšej knihy. Sviňa bola snahou o vysporiadanie sa s korupčno-mafiánskou situáciou v akej sme sa ocitli a detaily, ktorej sa stále dozvedáme z novinových článkov. Hnev bol prvý pokusom o klasický nezávislý príbeh, ale autor sa príliš spoliehal na popularitu hrdinov Mäsa.

Zlodej je samostatným dielom, na ktorý nepotrebujete poznať obsah troch predchádzajúcich kníh a predpokladám, že nebude mať ani žiadne pokračovanie. Kulisy sú vám povedomé buď z reálneho života, alebo snov o východnom Slovensku z konca minulého storočia, postavy realistické a príbeh uveriteľný. Navyše sa nezdržíte nejakými dlhými opismi, v Zlodejovi sa proste ide na vec.

Kým po Hneve som sa so Soltészom ako autorom začal lúčiť, po Zlodejovi ho mám opäť v kolónke „toto bude zábava“. Navyše Soltész nepíše ako iní zberači mafiánských príbehov, Soltész má svoj nezameniteľný štýl vyprávania, ktorý baví. Aj neuveriteľné sa tak stáva vtipným a zaujímavým.

Takže ak sa chcete zabaviť na historkách z podsvetia, ktoré sa mohli aj nemuseli stať, tak neváhajte a dajte si večer so Zlodejom.

Knihu Zlodej si môžete kúpiť tu.

Posted in Áno, Autor, Detektívny román, Ikar, Knižna kategória, Kvalita Textu 4/5, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Soltész.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *