Romantické detektívky Sandry Brown

Náhodou sa ku mne dostalo niekoľko knižiek od Sandry Brown. Úspešná americká autorka romantických pribehov začala už pred rokmi písať aj detektívky. A v tejto drsnej dobe s vojnou za hranicami padne dobre prečítať si niečo čo určite dobre skončí.

Romantické detektívky od Sandry Brown

Sandra Brown je mimoriadne plodná autorka a počas svojej kariéry napísala viac než 80 kníh. Veľká časť z nich je výsostne romantická. Avšak od roku 1988 sa venuje aj písaniu detektívok.

Ja ich nazývam „romantíckými“ detektívkami a nižšie vysvetlím prečo.

Za posledné mesiace som prečítal tri knižky od tejto autorky: Zrada, Podlé úmysly a Nebezpečné puto (pre náčrt obsahu kliknite sem). Tri knihy z osemdesiatich nie je dostatočne veľká vzorka, ale napriek tomu si dovolím urobiť niekoľko rýchlých uzáverov týkajúcich sa detektívok od Sandry Brown.

Tým prvým a najdôležitejším záverom je, že som všetky tri knižky prečítal rýchlo. Zápletka, to čo na detektívkach najviac zaváži, býva totiž vymyslená veľmi dobre.

Od začiatku vás to vtiahne do diania a postupne sa vám odhaľujú rôzne detaily samotného detektívneho príbehu. A keď už to vyzerá, že sa vyjasnieva tak príde nečakaný zvrat, ktorý zdramatizuje záverečné stránky knihy.

Nečakaný zvrat je to hlavne pri prvej detektívke, ktorú si od Sandry Brown prečítate. Pri tretej to už viac menej čakáte. Napriek tomu bola zápletka v každej z tých troch knižiek, ktorú som prečítal originálna a neopakovala sa.

Z pohľadu čitateľa detektívok vám tieto knižky dajú všetko čo od detektívok očakávate.

Tým druhým mojim záverom vysvetlím svoje pomenovanie „romantická“ detektívka.

Vo všetkých troch knižkách sa okrem hlavnej dejovej línie, v ktorej sa vyšetruje kriminálny čin, deje oveľa viac. A to medzi hlavnými postavami každej z knižiek. Zväčša už od prvého stretnutia hlavných hrdinov prichádzajú jemné náznaky iskrenia ako napríklad chrapľavý hlas, oči farby obľúbeného bourbonu a podobne. Napokon to vyústi do príťažlivosti, ktorá musí vyvrcholiť sexom, aby sa však ešte pred koncom museli milenci zväčša bez vysvetlenia odlúčiť.

Našťastie po vyriešení kriminálnej zápletky vždy príde aj záver alebo dodatok, v ktorom nám autorka, aby sme sa netrápili, dopovie čo sa stalo o pár mesiacov neskôr.

V celku to však funguje, detektívky od Sandry Brown vás určite nebudú nudiť. A ak by sa ma pýtali, ktorá z tých troch čo som prečítal ma zaujala najviac, tak je moja odpoveď jednoduchá.

Tá prvá.

A nie je to pokus o vtip, ale je to tak. Je len málo autorov detektívok, ktorý dokážu písať každú knihu inak. Je len prirodzené, že autori a autorky radi opakujú vzorce, ktoré im fungujú. A dupľovane ak produkujete jednu knižku za rok. V tomto tempo na nejaké experimenty čas nemáte. Napokon rovnako by som mohol okomentovať napríklady aj knihy od Dicka Francisa, alebo iných autorov.

A vlastne rovnaký štýl písania, výstavby zápletky aj sekundárna romantická dejová linka majú svoje výhody. Ak hľadáte oddychovú detektívku, ktorá určite dobre skončí a dobro s láskou na posledných stránkach zvíťazia, tak knižky Sandry Brown vás nesklamú. A to je dobre.

Detektívne aj romantické príbehy od Sandry Brown si môžete kúpiť tu.

Viac o Sandre Brown

Sandra Brown

Sandra Brown; photo credit to: Andrew Eccles

Sandra Brown sa narodila v roku 1948 v americkom Texase. Po štúdiu na Texas Christian University vo Fort Worthe pracovala niekoľko rokov ako reportérka pre miestnu televíznu stanicu.

V roku 1981 sa začala venovať písaniu kníh. Najprv publikovala pod pseudonymami Rachel Ryan, Laura Jordan, Erin St. Claire a neskôr aj pod svojim vlastným menom.

Jej tvorba obsahuje vyše 80 kníh, z ktorých väčšinu (zhruba 45) môžeme nazvať romantickými románmi, alebo príbehmi z červenej knižnice. Od roku 1988 sa však venuje aj písaniu detektívok (vydáva ich pod svojim menom), pričom mnohé z nich sa stali bestsellermi.

Jej posledné diela u nás vydalo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, tie staršie zase vydávalo vydaveľstvo Remedium. Všetky dostupné knihy Sandry Brown si môžete kúpiť tu.

 

Posted in Brown, Detektívny román, Romantická detektívka, Romány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *