Milan Lasica, Marek Ormandík; V krátkosti

Názov knižky je trocha zavádzajúci. Štyristo strán nemožno považovať za niečo stručné či krátke. Po prečítaní však uznávam, že aj dvojnásobný rozsah by sa mi zdal krátky.

Recenzia: Milan Lasica, Marek Ormandík; V krátkosti

V krátkosti je vydanie denníka Milana Lasicu doplneného o kresby z denníku Mareka Ormandíka. Kým Milan Lasica si svoj denník začal písať v roku 2009 a prestal v roku 2015, Marek Ormandík svoje ilustrácie tvoril v priebehu roka 2020.

Dokopy dostanete hodnotných štyristo strán textu a ilustrácii.

Texty sú presne také aké od Milana Lasicu čakáte. Občas plné vtipu, občas trocha osobné, občas vážne, občas smutné. Niekde zaspomína na svoju minulosť, niekde poodhalí prítomnosť či rodinné väzby.

Nečakajte, že sa budete celú knižku válať od smiechu po zemi. V krátkosti je denník nie scenár komediálnej hry.

Aj keď sú tam aj zápisky, na ktorých sa schuti zasmejete, oveľa viac je tých vážnych, v ktorých sa zamýšľa či už nad vlastným starnutím, alebo nad tým ako sa ľudia správajú.

Všetky texty ako pribúdajú deň po dni v roku 2009 a potom zriedkavejšie v rokoch neskorších spája Milan Lasica a jeho nadhľad a schopnosť opísať veci tak aby neplýtval slovami, a nechal vyniknúť pointe či myšlienke.

Jednotlivé zápisky môžete čítať chronologicky, alebo si len tak otvoríte knižku na ktorejkoľvek strane a dozviete sa čo v ten deň Milan Lasica zažil, alebo čo ho napadlo.

Niekedy ho nenapadlo nič, niekedy len slová niektorej z piesní a niekedy zase len zopakoval to isté čo zapísal niekoľko týždňov predtým.

Avšak ako sám priznáva je príliš lenivý hľadať na predchádzajúcich stránkach či sa neopakuje.

Lasica opisuje divadelný aj herecký svet, zamýšľa sa nad minulosťou svojej rodiny, seba ale aj Slovenska či Slovákov. To je preložené spomienkami na ľudí, ktorí sa v jeho živote vyskytli.

Je len škoda, že ho po dvoch rokoch premohla lenivosť a v písaní denníka už nebol taký dôsledný. Mnohé záznamy už nedatoval a je zjavné, že sa jeho chuť písať postupne zmenšovala až zmizla úplne.

Napriek tomu buďme vďační aj za tých pár rokov, ktoré sa písaniu denníka venoval. Zostalo nám tak svedectvo o tom nad čím rozmýšľal a ako videl svet Milan Lasica.

Knihu V krátkosti si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Biografie, Knižna kategória, Kvalita Textu 4/5, Lasica, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Pútavosť 5/5, Recenzie, Slovart, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *