Jean-Michel Guenassia; Valčík Stromov a Oblohy

Autor Jean-Michel Guenassia
NázovValčík Stromov a Oblohy
ISBN9788081594892
Vydavatelstvo Premedia
Rok vydania 2017
Kategória Román
Táto kniha je o …fiktívny príbeh o konci života a láske Vincenta van Gogha

Review: Jean-Michel Guenassia; Valčík Stromov a Oblohy

Začnem trocha zo široka. Od okamihu ako som prvýkrát narazil na knihu Jean Michela Guenassiu som jeho oddaným fanúšikom. Je to až závislosť, ale netrpezlivo čakám kým vydá ďalšiu knihu a neviem sa dočkať kým nie je preložená do češtiny alebo slovenčiny. Ak by existoval jeho fanklub tak sa stanem členom a budem si nárokovať miesto v predsedníctve.

Začal som Klubom nenapraviteľných optimistov a napriek zložitejšiemu textu som bol nadšený. Ten príbeh a postavy ma dostali. Hneď potom som prečítal Vysněný život Ernesta G. a doteraz mám pocit, že lepšiu knihu som v živote ešte nečítal. Neveril by som, že cudzinec napíše príbeh o živote českého lekára. Polovica knihy sa pritom odohráva v Čechách počas komunizmu a tie reálie sú vystihnuté úplne presne. Ako keby tu nežil len hrdina knihy ale aj jeho autor.

Nasledoval najkratší román Stoprocentní riziko, ktorý napriek malému rozsahu je napínavým od začiatku až do konca s neuveriteľným vyvrcholením.

Potom však moja vášeň a nadšenie dostala prvú ranu. Román Nezmar ma nenadchol ako predchádzajúce tri knihy. Príbeh a zápletka vymyslená skvelo ale samotný dej mi pripadal občas príliš umelý a povrchný. A tak k aktuálnej novinke Valčík Stromov a Oblohy som pristupoval s obavami a nádejou zároveň. Dúfal som, že Nezmar bol len malým zaváhaním.

Anotácia príbehu vyzerala zaujímavo. Vincent Van Gogh a posledné mesiace jeho života v Auvers. Očakávať sa dalo všeličo, veril som, že Guenassia z toho vykreše niečo podobné ako z momentov života Ernesta G. Bohužiaľ už prvé strany mi naznačili, že toto druhý Vysnený život nebude.

Vyprávačom je Marguerite, dcéra doktora Gacheta, za ktorým Vincent van Gogh prichádza. Vyprávačský jazyk zodpovedá 19 ročnej naivnej dievčine, ktorou Marguerita je. Jednoduché úvahy ako v denníku akejkoľvek násťročnej dievčiny. Láska, dumanie nad obrazmi a ich popisy. Pričom ak si predstavíte van Goghov obraz Slnečnice tak ho asi nedokážete opísať na pol strany. Guenassia to dokáže, tempu a deju knihy to však príliš neprospieva.

K tomu vsuvky z van Goghovej korešpondencie s bratom Theom, prípadne z dobovej tlače, ktoré mi prišli zmätené a nie vždy súvisiace s dejom knihy. Prípadne úplne absurdné bez výpovednej hodnoty.

Záver (ktorý vám nevyzradím) by takisto mohol byť oveľa rýchlejši a menej nudný. Posledné dve strany nakoniec dovysvetlia to čo ste nepochopili na predchádzajúcich dvadsiatich stranách. A na koniec obligátna poznámka, že všetko je len fikcia, keďže čo sa stalo naozaj nikto nevie.

Priznávam bol som sklamaný. Očakával som veľdielo a dostal som príbeh z červenej knižnice napísaným majstrom slova. Je mi len ľúto, že ten príbeh mal potenciál podobný ako príbeh Jozefa Kaplana vo Vysněnom živote Ernesta G.. Vo Valčíku Stromov a Oblohy však len skĺzneme po povrchu. Na lehátko na pláži fajn, ale stopa v mysli zostane nevýrazná a nehodná menu Guenassia. Ako keby mu nesedelo písať knihy v ročnej frekvencii. Dlhšia príprava v jeho prípade bola vždy odmenená.

Napriek tomu, ak je Valčík Stromov a Oblohy jedinou alebo prvou knižkou od Guenassiu, ktorú ste sa rozhodli prečitať tak ho nezavrhnite. Dajte šancu Stoprocentnímu riziku alebo Vysněnému životu Ernesta G. To sú knihy, po ktorých zostane stopa v mysli navždy.

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu«««[3/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Guenassia, Kvalita Textu 3/5, Nie, Premedia, Príbeh 5/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *