kniha pod stromček

Najlepšie knihy pod stromček – moje odporúčania čo darovať na Vianoce

Blíži sa čas Vianoc a kniha je jedným z najčastejších darčekov pod stromčekom. Každý rok hľadám v novinách, časopisoch aj na webe rady a odporúčania akou knihou by som obdaroval blízkych a aj seba. Tento rok som sa rozhodol, že spíšem svoje odporúčania aj ja. Pre tých čo sem chodia pravidelne nebude zoznam prekvapením. Nakoniec bude obsahovať knihy, ktoré som už predtým vychválil v recenziach. Takže, nech sa páči moje odporúčanie najlepších kníh na obdarovanie. A s tými kategóriami, ktoré tu uvádzam sa moc neriaďte. Ja som ich prečítal všetky bez ohľadu na to, či ich radím medzi najlepšie knihy pre ženy alebo pre mužov.

Predtým ako si pozriete čo odporúčam na základe toho čo som už prečítal, tak rád zverejním aj ktoré knihy si na vianoce nadelím ja.

V mojom nákupnom košíku sa ocitli zatiaľ štyri knihy, dve novinky (Zlatá Horúčka od Tomáša Forra a Zlodej od Arpáda Soltésza) a dva staršie kúsky, ktorým som dlhšie odolával, ale teraz na ne už prišiel čas (Pál Závada; Jadvigin vankúšik a Amor Towles, Džentlmen v Moskve). A potom sú tu ešte dve knihy, ktoré by som tiež rád našiel pod stromčekom (Milan Lasica, Marek Ormandík; V krátkosti a Rozhovory s Karlom Schwarzenbergom):

A ich recenzie budú pribúdať v priebehu januára a februára budúceho roka. A kým ich napíšem tak sa kľudne inšpirujte nižšie mojím výberom tých najlepších kníh pre každého.

KNIHY PRE DETI & MLÁDEŽ

Natalja Ščerba: Časodejovia (pre deti od 10 rokov)
Natalja Ščerba: Čarodol (pre deti od 13 rokov)

Natalja Ščerba píše úžasné fantasy vhodné pre deti a tínedžerov. Kým Časodejov si môžu prečítať aj mladšie deti od 10 rokov, Čarodol je zase pre tých starších. Aj Časodejovia aj Čarodol sú fantasy série, takže sa pripravte na to, že nestačí kúpiť jednu knižku. Rovno kúpte celú sériu a ušetrite si čakanie na kuriéra a deti tento rok vydržia doma od vianoc až do troch králov.

Recenziu Časodejov si môžete prečítať tu, Čarodolu zase tu.

Knihy Natalje Ščerba si zakúpite tu.

KNIHY PRE ŽENY

Romantická kniha pre ženy – Petra Soukupová; Pod Sněhem

K tejto knihe som sa dostal zhodou okolností minulé Vianoce. Ležala pod stromčekom. Je to príbeh o vzťahoch v rámci jednej rodiny. Odvíja sa plynulo, bez zádrhelov. Ideálne na zimný podvečer keď vonku padá sneh.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu

Smutne romantická kniha pre ženy – Petra Soukupová; Zmizet

Už je vám jasné, že knihy od Petry Soukupovej ma bavia. Aj keď pri tejto som po prvom z troch príbehov, ktoré obsahuje rozmýšľal či ju dočítam. Nie, že by bola zlá, len veľmi smutná. Našťastie som dočítal aj zvyšné dva príbehy a tie už boli len romantické.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu

Detektívka pre ženy – Radka Třeštíkova; Osm

Opäť česká autorka, pričom toto bola úplne prvá knižka ktorú som od nej čítal. A bol som unesený. Obrazne. Tak dobre vypointovaná zápletka, odhalenie páchateľa až na posledných stranách knihy. Proste skvelá detektívka. K tomu vzťahy v rodine, aj mimo nej. Preto detektívka pre ženy. Vlastne ani nedokážem povedať či v tej knižke je lepší ten detektívny aspekt, alebo ten vzťahový. V jednej knihe dostanete vlastne dve.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu

KNIHY PRE MUŽA

Romantika pre muža – Patrik Zandl, Husákův děda

Zbierka príbehov z čias socializmu, ktorú ocenia hlavne ročníky, narodené v rokoch 1950 až 1980. Bude vám to možno pripomínať aj vaše detstvo a mladosť. Len toto bude vtipnejšie. Zároveň to môžete čítať ako poviedkovú knihu po častiach. Ak existuje niečo ako romantická kniha pre muža, tak je to toto.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu

Poviedka pre muža – Jean-Michel Guenassia; Stoprocentní riziko

O tomto som nenapísal recenziu. Ani neviem prečo. V krátkosti je to príbeh hráča, ktorý chce zažiť niečo nové. Je v tom väzenie, napätie aj nečakaný zvrat. Číta sa to na jedno nadýchnutie. Ideálne hneď druhý deň potom čo ju dostanete.

Knihu si môžete kúpiť tu

Detektívka pre muža – Arpád Soltész; Mäso Vtedy na východe

Pre mňa slovenská kniha roka. Najlepšie o mafii a Slovensku čo bolo napísané. Nie je to skutočnosť, ale mohlo by to ňou byť. A možno aj bolo. Divoké deväťdesiate na ukrajinsko-slovenskej hranici v plnej kráse a brutalite. Hlavných hrdinov si obľúbite a budete za nich dýchať. Frázy, ktoré používajú si adoptujete a budete používať.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu 

Kniha pre futbalového fanúšika – Nick Hornby; Fotbalová horečka

Túto knihu som si prečítal už niekoľkokrát. Vlastne každý rok si nájdem chvíľu a prečítam si z nej aspoň kúsok znova. Ak máte radi futbal a nie ste ten typ fanúšika-bula čo ide na štadión vykričať si svoje komplexy, prípadne pobiť sa, tak je to kniha pre vás. A nemusíte fandiť ani Arsenalu. Je to proste príjemné a vtipné čítanie o tom prečo bežný mladý muž nájde zaľúbenie vo futbale.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu 

Najlepšia autorka – Kateřina Tučková

Kateřina Tučková napísala zatiaľ len dve knihy. A obe sú nadpriemerné. Vlastne obe sú absolútny top. Okrem toho napísala niekoľko poviedok do rôznych kompilácii. Kateřina Tučková je spisovateľka, ktorá nechrlí knižku ročne ale každý príbeh si vysedí. A stojí to zato. Jej knihy nemajú chybu.

Vyhnáni Gerty Schnirch

Ťažká téma o vyhnaní Nemcov z Brna po vojne. Ja viem ťažké časy, oko za oko, zub za zub. Príbeh rodáčky z Brna. Vyhnanej alebo odsunutej. Je jedno ako to nazvete. Keď si tú veľkú históriu rozmeníte na malé príbehy konkrétnych osôb, tak pochopíte akí dokážu byť ľudia zlí.

Knihu si môžete kúpiť tu

Žítkovské bohyně

Druhé dielo Kateřiny Tučkovej mi vyrazilo dych. Tak dobre napísané, že dodnes keď prechádzam Drietomou cez Biele Karpaty tak cítim taký nepokoj. Tam sa príbeh čarodejníc – ľudových liečiteliek zo Žítkova odohráva. Dej sa prelína cez celé dvadsiate storočie a ani sa nečudujem, že z miest kde sa odohráva sa stala turistická atrakcia.

Knihu si môžete kúpiť tu

Román pre každého – Jean Michel Guenassia; Vysněný život Ernesta G.

Ďalší z autorov, ktorých nové dielo musím mať hneď keď vyšlo. Prečítal som od neho všetko čo vyšlo v preklade a nie vždy ma to nadchlo. Na knihu vysněný život Ernesta G. však nedám dopustiť. Guenassiov druhý román v poradí, pre mňa však absolútna jednička. Možno preto, že časť sa odohráva v Čechách. Možno preto, že mám rád knihy kde sa dej odohráva v dlhšom časovom úseku. Možno preto, že je to proste dobre napísané. To prelínanie osobného príbehu jedného človeka s príbehom celej krajiny alebo kontinentu. To o čom ste sa učili na dejepise v podaní konkrétneho človeka čo to žije. A k tomu napätie, lebo nie vždy všetko dopadne dobre.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu

Poézia pre každého – Benkovič, Remiáš; Modré hory

A na záver mojich tipov poézia. Ja viem, za celý rok som prečítal len jednu knihu básni. Túto. Nie je teda s čím porovnávať. Ale mne sa fakt páčila. Skúste aj vy. A nemusíte byť ani romantik.

Recenziu si môžete prečítať tuKnihu si môžete kúpiť tu

Posted in Najlepšie knihy (Moje odporúčania).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *