Jean-Michel Guenassia; Vysněný život Ernesta G.

AutorJean-Michel Guenassia
Názov Vysněný život Ernesta G.
ISBN 9788025710791
Vydavatelstvo Argo
Rok vydania 2014
Kategória Román
Táto kniha je o … Príbeh českého lekára od 20tych rokov 20.storočia až po súčasnosť

Recenzia: Jean-Michel Guenassia; Vysněný život Ernesta G.

Túto knihu som si s odstupom dvoch rokov prečítal druhý krát. Nie preto, že by som zabudol o čom bola. Ale preto, že som si chcel znova vychutnať ten príbeh, ktorý Jean-Michel Guenassia do knihy napísal. Chcel som sa sústrediť na detaily a obnoviť si jednotlivé osudy hrdinov.

Názov knihy pritom zavádza. Áno je to aj o Ernestovi G., teda „Che“ Guevarovi. Ale hlavne je to príbeh Josefa Kaplana, českého lekára, ktorého autor sleduje od detstva až po smrť. Keďže Josef Kaplan sa narodil v roku 1910, tak počas jeho života sa udiali aj veci svetového významu. Prvá aj druhá svetová vojna, komunistický puč v Československu v 1948 a zažil aj nežnú revolúciu v roku 1989. Napriek tomuto rámcu je však kniha hlavne príbehom jedného človeka. Josefa Kaplana. Jeho život je tým hlavným a ostatné udalosti ho ovplyvňujú, ale stále je tou hlavnou postavou on. Až zhruba v polovici knihy to začína byť viac o jeho dcére a aj Ernestovi G. Josef Kaplan však stále zostáva na scéne. Nie je už dominantnou postavou, ale jeho úloha je stále dostatočne veľká.

Guenassia majstrovsky popísal celé 20. storočie a to ako je osud človek ovplyvnená týmito udalosťami. Ako sa všetko zvrtne len preto, lebo politika. Príbeh ma absolútne pohltil. Absolútne znamená, že nepotrebujem prijímať potravu ani robiť čokoľvek iné, chcem len čítať. Aj na druhýkrát ma to pohltilo rovnako ako keď som ju čítal prvýkrát. Len teraz som to čítal pomalšie, vychutnával som si to, keďže som vedel ako to skončí. Napriek tomu, zážitok z tejto knižky je aj na druhýkrát neuveriteľne silný.

To ako Guenassia rozvíja príbeh je neskutočné. Hltáte príbeh Josefa Kaplana a v druhej polovici knihy si ani nevšimnete, že je to už viac príbeh jeho dcéry Heleny a Josef stojí v úzadí.

To ako Jean-Michel Guenassia dokázal opísať šeď a stav spoločnosti v pre neho cudzej krajine, Československu je skvelé. Ako keby tu žil a zapisoval to. Ako sa z povojnového nadšenia plného ideálov vyvinie ďalšia diktatúra, ktorá neľútostne požiera svojich vlastných tvorcov. A rovnako verne dokáže pokračovať aj rokom 68, či 89. Nežil tu, napriek tomu jeho opis je pravdivý a realistický. A rovnako dobre je opísaná aj atmosféra predvojnového Paríža a vojnového Alžíru.

Ale nad všetky opisy udalostí je to hlavne príbeh jedného človeka. Žiadalo by sa napísať človeka milión, ale Josef Kaplan je výnimočný, ale aj výnimočných ľudí dokáže osud postaviť pred neriešiteľné výzvy, prípadne ho zaslepiť vierou v niečo čo nie je správne.

Kritici zväčša tvrdia, že Guenassiovym životným dielom je Klub nenapraviteľných optimistov. Je to skvelá kniha a nevylučujem, že si ju prečítam, ešte raz. Pre mňa je však len predkrmom pred Vysněným životom Ernesta G., kým v klube sa mi občas zdali opisy príliš dlhé, tu je všetko také aké ma byť. Možno je to len tým, že Paríž mi je vzdialená a cudzia, zatiaľčo Praha a Československo blízke, spoznateľné a udalosti v nej sa odohrávajúce sú mi známe. Samotný príbeh je vypointovaný, kniha nemá hluché miesto, všetko nadväzuje plynule, nenájdete tam faktografickú chybičku, alebo niečo čo by vám nesedelo. Ako v dobrej detektívke, aj keď tu nie sú veľké tajomstvá. Len malé ako v bežnom živote a nakoniec keď sa prezradia aj tie, tak všetko do seba nádherne zapadne.

Pre mňa je táto kniha absolútnou jedničkou medzi románmi a už teraz sa teším ako si ju o dva roky prečítam znova. Ak by som niekedy napísal román, tak chcem aby bol ako Vysněný život Ernesta G.

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? URČITE ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Argo, Guenassia, Kvalita Textu 5/5, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *