Jan Novák; Těžký prachy

Jan Novák je jeden z najzaujímavejších súčasných českých spisovateľov. V roku 2020 zaujal svojou knihou o Kunderovi, ktorá lámala tabu a priniesla nový pohľad na jedného z najväčších českých spisovateľov. Okrem toho však napísal aj mimoriadne pútavú knihu o bratoch Mašínoch, či spomienky na svojho otca v knihe Miliónový Jeep. Spisovateľkou je aj jeho manželka Alice Horáčková, ktorej román Rozpůlený dům sa stal bestsellerom.

Všetky knihy Jana Nováka nájdete tu.

Jan Novák; Těžký prachy

Těžký prachy sú kniha o pobyte Jána Nováka v emigrácii v Chicagu, kde sa zamestnal vo firme prevážajúcej peniaze. V podstate nejde o román v klasickom slova zmysle, skôr o zbierku historiek, príhod a spomienok na toto zaujímavé obdobie, ktoré v Chicagu zažil.

Postupne tak spoznávame chod firmy prevážajúcej peniaze do bánk, zmenárni aj obchodov. A k tomu dostávame príbehy jednotlivých ľudí, ktorých Novák pri svojej práci spoznal. Napokon jeho zamestnanie bolo len krytím na to aby získal inšpiráciu na napísanie tejto knihy.

Teda nie že by tam robil zadarmo, peniaze potreboval. Ale zároveň už počas práce vedel, že tieto príbehy raz bude chcieť prerozprávať v knihe.

Príbehy nie sú naskladané len tak ale chronologicky nás sprevádzajú od prvého do posledného dňa, ktorý Novák vo firme strávil. Celkom ma prekvapilo, že úroveň jednotlivých kapitol a príbehov je tak nejako konštantná. Nedá sa povedať, že jeden príbeh bol napínavý a druhý nie, alebo že každá tretia kapitola je nuda.

Od prvých stránok sa naladíte na nejaké tempo vyprávania a to sa udrží od začiatku až do konca. Nemusíte všetky príbehy zhltnúť na jeden krát. Môžete si knihu čítať po kapitolách, pričom každá z nich je vlastne jedným ukončeným príbehom. Aj keď neskôr sa k nej možno ešte autor vráti, ale koncom kapitoly viete ako tá ktorá dramatická situácia dopadla.

A tak som aj ja knihu občas čítal a občas si doprial dlhšiu prestávku. Jediné pravidlo, ktorého som sa držal je dočítať kapitolu pred tým ako knihu načas odložím.

Těžký prachy sú príjemným oddychovým čítaním. Dozviete sa viac o tom ako sa žilo v Chicagu koncom deväťdesiatych rokov, ako fungovala miestna firma a spoznáte osudy rôznych ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti. Za mňa to bol naozaj fajn strávený čas.

Všetky knihy Jana Nováka nájdete tu.

Posted in Argo, Autor, Kvalita Textu 4/5, Novák, Poviedky, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *