Renata Kalenská; Připraven sloužit (Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem)

Karel Schwarzenberg ma vždy fascinoval ako osoba, ktorá toho prežila veľa a navyše vie veľa aj o minulosti. Jeho príbeh je vlastne príbehom dvadsiateho storočia. Iste, každý sa nenarodil do šlachtickej rodiny, ale na jeho príbehu sa vynikajúco premietajú všetky veľké udalosti minulého storočia, aj preto sa oplatí čítať jeho spomienky a myšlienky. Pretože ten kto nepozná históriu robí zbytočné chyby.

Chcete mať rozhovor s Karlom Schwarzenbergom doma už zajtra? Objednávajte tu!

Renata Kalenská; Připraven sloužit (Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem)

Svojho času som už jeden knižný rozhovor s Karlem Schwarzenbergom čítal. Knížecí život vyšiel pôvodne koncom minulého storočia a autorom bol Karel Hvížďala.

Aj preto som pri objavení knižky od Renaty Kalenskej, renomovanej českej novinárky, neváhal ani chvíľu. Trocha som sa len obával či to nebude opakovanie toho čo som už čítal.

Našťastie tomu tak nebolo. Jednak je moja pamäť milosrdná a po dvadsiatich rokoch som si už veľa nepamätal, zároveň aj posledných dvadsať rokov sa udialo mnoho vecí, ktoré v prvom rozhovore zaznamenané neboli.

Připraven sloužit som tak vyslovene zhltol. Nie, že by som so Schwarzenbergom vo všetkom súhlasil, ale je zaujímavé vidieť jeho pohľad na svet.

Navyše v knihe ponúka naozaj skvelý vhľad do dejín Čiech, ale aj Slovenska či Rakúska. Schwarzenberg toho za svojich 85 rokov zažil naozaj veľa, navyše ako správny šlachtic pozná históriu svojho rodu niekoľko sto rokov dozadu. A pozná ju naozaj detailne.

Schwarzenberg teda v rozhovore s Renatou Kalenskou ponúka neobvyklý náhľad na to ako sa žilo jeho rodine za monarchie, ako prežila druhú svetovú vojnu, aj to ako sa z uctievaného vlastenca stane vyhnanec, ktorý je odkázaný na pomoc rodiny.

Spomienky na obdobie po novemberi 1989 sú opäť unikátne, slovenského čitateľa zaujme jeho pohľad na rozdelenie Československa a názor na to, čo mali české elity vrátane Václava Havla urobiť inak a lepšie.

Celkovo je táto kniha vhodná pre každého kto sa zaujíma o politiku, spoločnosť aj históriu územia kde žijeme. Mňa bavila veľmi a isto bude baviť aj vás.

Knižny rozhovor s Karlom Schwarenbergom si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Biografie, Kalenská, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, N Media, Politika, Príbeh 5/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Rozhovor, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *