Jean-Michel Guenassia; Klub nenapraviteľných optimistov

Autor Jean-Michel Guenassia
Názov Klub nenapraviteľných optimistov
ISBN 9788081593659
Vydavatelstvo Premedia
Rok vydania 2016
Kategória Román
  
Táto kniha je o …Francúzsku v 50tych rokoch a živote imigrantov z východnej Európy očami dospievajúceho Francúza

Recenzia: Jean-Michel Guenassia; Klub nenapraviteľných optimistov

Prvý a hneď román autorovho života sa píše na obálke. Ja som na knihu narazil úplnou náhodou. V kníhkupectve kde sa som sa len tak potuloval a v regáli, ktorým som len tak očami prebehoval bez konkrétneho zámeru. Zaujala ma hrúbkou a obálkou. Ta fotka na obálke českej verzie ma nejako zasiahla. A doteraz neviem prečo. A potom stačilo otvoriť knihu v strede, prečítať si odsek a vedel som, že ju chcem prečítať celú.

Guenassiu som dovtedy nepoznal a o sláve tejto knihy vo frankofónom svete som netušil. Napriek tomu ma uhranula. Nepoznám síce francúzske prostredie detailne, päťdesiate a šesťdesiate roky a historické súvislosti mi tiež dosť unikajú, ale napriek tomu ma tá kniha zasiahla. Možno preto, že je to ľuďoch z východnej Európy, ktorý utekali pred komunizmom a snažili sa začať život nový vo Paríži. A moc sa im to nedarilo. Každý za sebou niekoho nechal, často celú rodinu vrátane detí. A s takýmto batohom si ťažko vybudujete novú existenciu niekde inde.

Kniha sa dá čítať na mnoho spôsobov. Ja som ju prečítal dvakrát. Kým prvýkrát to pre mňa bola túžba dozvedieť sa kam sa príbeh dostane a ako skončí, druhýkrát som oveľa viac vnímal druhú rovinu o živote v diktatúre a slobode bez nej. A nájdete tam oveľa viac. Každý z individuálnych príbehov jednotlivých postáv by vydal na samostatnú poviedku s pointou. Veľa minipríbehov, ktoré sa v nejakom momente pretnú a vy naraz pochopíte o čo a o koho ide. A takéto objavy na vás budú čakať každých dvadsať, tridsať strán. Celou knihou sa pritom každý z týchto príbehov nejako vyvíja a celé to spája postava rozprávača, mladého Michela, ktorý má možnosť nahliadnuť do klubu emigrantov, klubu nenapraviteľných optimistov. Kým prvá polovica je hlavne o príbehoch imigrantov, v druhej je to už hlavne o Michelovi a jeho živote a dospievaní a formovaní. Ale nebojte sa žiadnej červenej knižnice, to ani náhodou. Je to o tom, ako vnímal on, mladý chalan, z bezpečia západu a kapitalizmu ten spor medzi komunizmom a kapitalizmom, ktorý bol na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov živý a ostrý. A napriek tomu, že v knihe nájdete rôzne názory jednotlivých postáv, tie príbehy vypovedajú jasnú pravdu. Aj keď tým čo komunizmus nikdy nezažili to pripadá neuveriteľné. Záverečná pasáž je pritom perfektnou sondou do myslenia diktatúry a jej obžalobou, aj keď autor v nej nikdy nežil.

Napriek tomu čo som napísal, Guenassiov životný román nie je nejaký nudný politický traktát. Je to perfektný román plný zaujímavých postáv a životných osudov a zvratov.

Klub nezmieriteľných optimistov sa stal aj mojou románovou jedničkou. Až do okamihu kým som si neprečítal jeho druhý román Vysněný život Ernesta G. Ten ho o chlp predbehol a stal sa novou jedničkou. Nie, že by bol napísaný lepšie alebo inak. Ale len preto, že z veľkej časti sa odohrával v Čechách, reáliach mne dostatočne známymi. A pretože boli popísane verne, akoby ich autor dôverne poznal, tak ma úplne uchvátil. A odvtedy verím, že to čo Guenassia opísal v Klube nezmieriteľnych optimistov je absolútne verný obraz Francúzska tej doby.

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? URČITE ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Guenassia, Kvalita Textu 5/5, Premedia, Príbeh 5/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *