Opustena spolocnost

Erik Tabery; Opuštěná společnost

VydavateľstvoPaseka
Rok Vydania2017
KategóriaPolitika

Recenzia: Erik Tabery; Opuštěná společnost

Nedlho po tom ako som dočítal Šimečkovú knihu Medzi Slovákmi (jej recenzia tu) sa mi dostala do ruky kniha od Erika Taberyho Opuštěná společnosť. A keďže nebýva na škodu pozrieť sa občas aj k susedom, bral som to ako ideálnu príležitosť porovnať situáciu tu a tam pohľadom dvoch exkolegov z Respektu, ktorí sa navzájom rešpektujú a komentovali si aj svoje knihy. (Pre tých čo nevedia, tak Šimečku po odchode z miesta šefredaktora Respektu nahradil práve Erik Tabery).

Obe knihy majú podobne naliehavú tému o tom akí sme (my Slováci, respektíve oni Česi) pohľadom rešpektovaného liberálneho autora. Autora, ktorý sa nebojí byť kritický a nepopulárny.

Taberyho Opuštěná společnosť vyšla o rok skôr ako Šimečkova a má dvakrát taký rozsah. Rozsah by sa dal vysvetliť aj tým, že Šimečka sa zaoberal dobou zhruba od roku 1968, Tabery začína rokom 1918. Šimečkova kniha je osobným vyprávaním o tom ako vníma Slovákov a dianie okolo nich. Jeho pohľad je formovaný a ovplyvňovaný osobným zážitkami, cez ktoré Slovákov hodnotí. Oproti tomu Tabery postupuje inak. Odvoláva sa na renomovaných novinárov a filozofov, cituje ich a dokladá ich slová faktami. Tento rozdiel v ponímaní je pochopiteľný vzhľadom na rozdielny vek aj skúsenosti autorov.

Šimečkova kniha sa mi zdala ľahšia na čítanie a aj oveľa zrozumiteľnejšia. Taberyho dielo je ťažšie (nie len váhou) a trošku menej pútave. Môj pohľad však môže byť ovplyvnený tým, že slovenské reálie sú mi predsa len oveľa bližšie a pri tých českých som sa až tak dobre neorientoval.

Napriek tomu je však Taberyho kniha skvelým pojednaním o tom kam česká spoločnosť speje. Čo ju formuje, čo ju ovplyvňuje a akú rolu v tom hrajú politici. Tabery sa snaží vysvetliť aj to aký vplyv majú sociálne siete na spoločnosť. Prečo pravda a fakty prestávajú byť dôležité a väčšiu rolu začína mať presvedčenie.

Opuštěna společnost vyšla v roku 2017 a teda nezachytáva posledné dva roky. Je preto zaujímavé ako sa niektoré javy v knihe len načrtnuté naplnili a naberajú hrozivejšie rozmery.

Ak si stále myslíte, že politicko-filozofické eseje nie sú pre vás a radšej dáte prednosť nejakému bestselleru, tak len chcem upozorniť, že Taberyho kniha sa minimálne v Čechách bestsellerom stala. Predalo sa jej už cez 46 000 kusov. Tak neváhajte a pustite sa do nej aj vy. Raz bude študijným materiálom pre zástupy historikov, ktorí budú chcieť popísať túto dobu a vysvetliť, prečo sme dopadli ako sme dopadli.

Erik Tabery; Opuštěná společnostHodnotenie
Príbeh/Zápletka------
Pútavosť

««««

[4/5]

Kvalita textu

«««««

[5/5]

Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNOTúto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Áno, Kvalita Textu 5/5, Paseka, Politika, Pútavosť 4/5, Recenzie, Tabery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *