Medzi Slovákmi

Martin M. Šimečka; Medzi Slovákmi

AutorMartin M. Šimečka
NázovMedzi Slovákmi
VydavateľstvoN Press s.r.o.
Rok vydania2017
KategóriaEseje o dejinách a súčasnosti
Táto kniha je o …ako Martin M. Šimečka vidí Slovensko a Slovákov v kontexte minulosti a súčasnosti

Recenzia: Martin M. Šimečka; Medzi Slovákmi

Martina M. Šimečku mám rád ako autora esejí a komentárov. Nie vždy s ním súhlasim. V skutočnosti častejšie s ním nesúhlasím ako súhlasím, ale napriek tomu má môj rešpekt. Jeho názory sú dobre vyargumentované a nútia oponenta zamyslieť sa ako si odôvodniť ten nesúhlas.

Asi preto mi trvalo viac než rok kým som sa dostal k jeho útlej knižke „Medzi Slovákmi“. A klobúk dole, objemovo malá knižka poskytuje náklad názorov a argumentov o tom aké je Slovensko a akí sú Slováci. Teda ako ich vidí Šimečka. A nie je to úplne pozitívny pohľad.

Najlepšie jeho názor zhrňuje podnadpis knihy. Stručné dejiny ľahostajnosti. Áno, to sme my Slováci.

Šimečka brilantne vysvetľuje rozdiel medzi Slovákmi a Čechmi v časoch normalizácie, pričom vychádza z toho čo má prežité a čo videl. Tá osobná skúsenosť s oboma národmi a aj život robotníka a disidenta a následne člena novinárskej elity jeho názor formuje. Jeho eseje pritom nie sú niečo čo napíše filozof odtrhnutý od reality, ale človek, ktorý sa vie aj na seba pozrieť s odstupom bez prikrášlenia.

Medzi Slovákmi pritom nie je dielo ťažké na prečítanie. Eseje sú mimoriadne čítavé, vyslovene to ide samo. Navyše členenie knihy na krátke dvoj až trojstranové kapitoly je priam ideálne na to, aby každý dokázal spracovať to podstatné čo chce Šimečka povedať. Ak by takto písal každý intelektuál, tak by bola radosť čítať aj tie najhlbšie filozofické diela.

Ak by som niekedy vyučoval moderné dejiny Slovenska (nebojte, určite nebudem), tak Medzi Slovákmi by som zaradil medzi povinnú literatúru pre gymnazistov. Na dovysvetlenie suchých faktov, na pochopenie toho akí sme boli, akí sme a akí by sme mohli byť (v tom pozitívnom aj negatívnom zmysle).

Príbeh/Zápletka
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO 
Túto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Kvalita Textu 5/5, N Press, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Politika, Pútavosť 5/5, Recenzie, Šimečka, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *