Doktor Mraz

Denisa Fulmeková; Doktor Mráz

AutorDenisa Fulmeková
NázovDoktor Mráz
VydavateľstvoSlovart
Rok vydania2018
Kategóriahistorický román
Táto kniha je o …osude židovskej rodiny počas slovenského štátu

Recenzia: Denisa Fulmeková; Doktor Mráz

Denisa Fulmeková zostala v období, ktoré tak úspešne popísala a zreprodukovala v osobnom príbehu Konvália. Doktor Mráz sa tiež odohráva v temnej dobe slovenského štátu, keď sa moci uchopí ľudácka spodina. Príbeh doktora Mráza/Martona a jeho rodiny už nie je osobným príbehom rodiny Denisy Fulmekovej, ale je tiež výpoveďou o období, v ktorom sa kvôli rase vraždilo a kradlo.

Napriek mojim silným slovám v úvode tejto recenzie sa však nemusíte báť. Kniha nie je plná krvavých vrážd. To zlo na vás dýchne len dejom, bez toho aby niekoho zavraždili. Ten chlad, tá nenávisť a hlavne vypočítavosť jednotlivých osôb nespočíva v tom, že by sa ľudák vybral a zabíjal. Ľudák sa len pridá na „správnu“ stranu, počká si a potom ryžuje.

Samotný príbeh je odvyprávaný v dvoch rovinách. V jednej rozprávač opisuje čo sa deje v mestečku, kde doktor Mráz žije. Jeho vyprávanie je prekladané spomienkami dcéry doktora Mráza, Anny Mrázovej s odstupom niekoľkých desaťročí.

Sila tohto príbehu nie je v tom, že by detailne popisovala brutálne zverstvá fašizmu, ale v tom ako dáva vyniknúť tomu nezáujmu a chladu verejnosti, ktorá to všetko umožnila. Straty blízkych sú naznačené decentne a opísaný je smútok pozostalých a ich trápenie.

Príbeh je šikovne napísaný a bude vás nútiť čítať až do úplneho konca. Túžba dozvedieť sa ako dopadli osudy jednotlivých postáv ma obrala o jednu noc. Ako sa situácia v mestečku v priebehu knihy pritvrdzuje a slučka okolo doktora Mráza, jeho manželky a dcéry zužuje, budete len dúfať, aby to všetko dobre dopadlo. To či sa tak stalo si však už musíte prečítať sami.

Príbeh/Zápletka««««[4/5]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO 
Túto knižku si môžete kúpiť tu 

 

Posted in Fulmeková, Historický román, Kvalita Textu 5/5, Príbeh 4/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Slovart, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *