Jan Urban, Všem sráčum ...

Jan Urban; Všem sráčum navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět

VydavateľstvoAbsynt
Rok Vydania2017
KategóriaPolitika

Recenzia: Jan Urban; Všem sráčum navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět

Knižka novinára, intelektuála a občianskeho aktivistu Jana Urbana vyšla pôvodne v roku 1996. Hneď potom ako konečne skončila vojna v rozdelenej a rozdeľujúcej sa Juhoslávii. V roku 2017 vyšla znovu vo vydavateľstve Absynt.

Možno si poviete, že načo vydávať knihu opäť. Najmä ak odvtedy sa toho vo svete toľko udialo a zmenilo. Už len v tej Juhoslávii odvtedy prišlo k oddeleniu Čiernej Hory od Srbska a vojne o Kosovo. Napriek tomu má význam spomínať aj na udalosti spred 23 rokov. Na obdobie keď došlo k vyhladeniu v Srebrenici, keď ostrelovači držali v šachu celé Sarajevo.

Kniha Jana Urbana je súborom jeho novinových článkov a esejí z rokov 1992 až 1995, keď často do Bosny a Chorvátska cestoval. Z obdobia, keď na vlastné oči videl vojnu len pár hodín cesty autom od našich hraníc.

A práve dnes je dobré si pripomenúť, že vojna nemá víťazov, len obete. A tými obeťami nie sú tí čo vojnu vyvolali, ale ľudia ako ja, alebo ty. Ľudia, ktorí chcú žiť ako najlepšie vedia, ale vojna im dáva len jednu možnosť. Prežiť.

Na niekoho by súbor Urbanovych článkov mohol pôsobiť príliš chaoticky. Najmä ak sa neorientuje v súvislostiach, kto sa odeľuje od koho a kto všetko a za čo bojuje. Ale v takom prípade mu do mozgu prejde to hlavné posolstvo Urbanovej knihy. Môže sa to stať aj tu, ak nebudeme dostatočne ostražití, ak rezignujeme a naskočíme na vlnu populizmu a strachu z neznámeho. A od strachu je len kúsok k násiliu najprv verbálnemu a potom aj fyzickému. A potom začnú tvrdiť muziku všetci sráči a zbabelci, ktorí sa cítia silní len v skupine a dave. Tí, ktorí preferujú silnú ruku a jasné príkazy.

Nezabudnime na to, že z ľudí, ktorých poznáme, zo susedov sa môžu stať nepriatelia, len kvôli tomu, že vyznávajú inú vieru, alebo majú inú národnosť, prípadne farbu pleti. Je veľmi jednoduché vyvolať strach a nenávisť. Je však oveľa ťažšie, až nemožné sa potom toho strachu a nenávisti zbaviť.

Všem sráčum navzdory je vynikajúca a hlavne stále aktuálna knižka. Prečítal som si prvých desať strán a našiel som hneď niekoľko presných paralel s dneškom. V Juhoslávii už vedia ako blízko je od slov k činom. My našťastie nemáme skúsenosť Sarajeva prežitú a môžeme si o nej len čítať. Čítať, aby sme neopakovali chyby iných a vyvarovali sa ich.

 

Jan Urban; Všem sráčum navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědětHodnotenie
Príbeh/Zápletka------
Pútavosť

««««

[4/5]

Kvalita textu

««««

[4/5]

Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNOTúto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Absynt, Áno, Kvalita Textu 4/5, Politika, Pútavosť 4/5, Recenzie, Urban.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *