Denisa Fulmeková; Konvália

Autor Denisa Fulmeková
Názov Konvália
ISBN 9788055624846
Vydavatelstvo Slovart
Rok vydania 2016
Kategória Biografia, Ženský román
Táto kniha je o … Vzťah babky autorky a básnika Rudolfa Dilonga

Recenzia: Konvália; Denisa Fulmeková

Nemôžem začať inak ako od konca. Po dočítaní knihy Denisy Fulmekovej Konvália ma prepadla ľútosť. Ľútosť nad tým, že nemá aspoň o sto strán viac. Silný príbeh napísaný veľmi pútavo a sviežo. Tak rád by som sa dozvedel viac detailov. Kto a čo si o jednotlivých etapách myslel a ako to prežíval. Kľudne formou rozhovoru s každým kto sa v knihe ocitne aspoň na štyroch stranách. Na strane druhej chápem, že rekonštruovať tento príbeh nebolo jednoduché, najmä keď pamätníkov je čoraz menej. A tak je táto knižka útla v malom formáte a rozsahu približne 120 strán. Škoda, ale musím si vystačiť aj s málom.

Už len samotná láska medzi katolickým kňazom a básnikom Rudolfom Dilongom a židovským dievčaťom Valériou je niečo čo stojí za skúmanie. Ak si k tomu doplníme všetky okolnosti ako čas kedy láska vznikla, spoločenskú a politickú situáciu tak máme silnú zápletku.

Ale aj takýto silný príbeh by sa dal pokaziť zlým a necitlivým spracovaním. To sa Denise Fulmekovej našťastie nestalo. Krátke odseky a kapitoly posúvajú dej dopredu a nenudia. Ako som už naznačil, až mi je ľúto, že autorka občas nespomalí a nepridá pár strán ku každému mesiacu alebo aspoň roku.

Okrem samotného ústredného príbehu kniha odráža aj dobu počas ktorej sa príbeh dvoch zamilovaných udial. Od prvej republiky cez slovak štát a druhú svetovú vojnu až po dlhé obdobie komunizmu. A osud oboch hlavných hrdinov aj nasledujúcich generácii bol výrazne ovplyvňovaný aktuálnou spoločenskou situáciou.

Hlavná dejová linka je tak dopĺňaná aj dianím v pozadí, správaním konkrétných ľudí v konkrétnych životných situáciach vyvolaných okolitou politickou atmosférou. Tak ako sa v niekom prebudí človek, v niekom politika prebudí netvora. A čo je ešte viac zaujímavé, ako sa dokáže človek v osobnom živote správať absolútne inak ako hlása na verejnosti.

Denisa Fulmeková asi neplánuje vydať Konváliu II., príbeh bol nakoniec napísaný aj ukončený. Ja by som si však nové doplnené vydanie s novými získanými informáciami určite kúpil. Tento príbeh aj spôsob jeho podania ma dostal. Vrelo odporúčam.

 

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? URČITE ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Biografie, Fulmeková, Kvalita Textu 5/5, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Slovart, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *