John Preston; Pád

Podtitul tejto knihy je veľmi sľubný. Napokon kto by odolal spracovaniu životopisu Roberta Maxwella. A ak vám autor sľubuje, že píše o pozoruhodnom živote a neobjasnenej smrti mediálneho magnáta, tak nemáte na výber a musíte mu dať šancu.

Chcete mať Pád doma už zajtra? Objednávajte tu!

John Preston; Pád

Pre tých čo im meno Robert Maxwell nič nehovorí si dovolím krátke „intro“.

Robert Maxwell sa narodil na území vtedajšieho Československa v Solotvyne ako Jan Ludvík Hoch. Dnes táto dedina patrí Ukrajine, ale v roku 1923 bola Podkarpatská Rus súčasťou Československa. Maxwell odcestoval z rodnej dediny ešte predtým ako došlo k transportom židovského obyvateľstva do koncentračných táborov a zapojil sa do boja proti fašistom.

Neskôr sa usídlil vo Veľkej Británii, kde sa v rokoch 1964 až 1970 stal aj poslancom parlamentu. Avšak najväčší ohlas počas jeho života malo jeho podnikanie. Vlastnil niekoľko vydavateľstiev (Pergamon Press), pričom najviac pozornosti pútal jeho denník Daily Mirror a rivalita s australským mediálnym magnátom Rupertom Murdochom, ktorý vlastnil denník SUN.

Jeho smrť v novembri 1991 (pádom z jachty) vzbudila množstvo otázok a vyrojilo sa niekoľko konšpiračných teórii. Jeho podnikanie niekoľko dní po jeho smrti muselo vyhlásiť bankrot. Maxwell a jeho deti následne čelili obvineniam zo sprenevery.

Už z tohto krátkeho životopisu je jasné, že Robert Maxwell nežil obyčajný život. A sledovanie jeho osudov môže byť veľmi zaujímavé.

Avšak knižka Johna Prestona ma príliš nenadchla. Ako keby len plávala po povrchu. Trocha bulvárnych klebiet, trocha biznisových správ a hlavne dojmy iných.

Celý popis mi pripadal povrchný, chýbala mi tam jasná štruktúra a vysvetlenie vecí (najmä tých obchodných). Oveľa viac je to súpis dojmov ľudí, ktorí sa s Maxwellom stretli či pracovali. A tak síce občas hlbšie nahliadnete do toho aký Maxwell bol, ale stále je to len ako by ste čítali Plus7Dní.

Nespochybňujem, že autor si dal s knihou veľa práce. Rozprával sa s mnohými ľudmi a snažil sa pochopiť kto Maxwell bol a čo v skutočnosti robil.

Avšak výsledok jeho práce mi stále nepripadá dostatočný. Vlastne sa nedozviete o moc viac ako na wikipédii, len to má väčší rozsah.

Osobne mi táto knižka nesadla, ale to neznamená, že vám sa páčiť nebude.

Knihu Johna Prestona Pád si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Biografie, História, Kvalita Textu 3/5, N Press, Nie, Príbeh 3/5, Pútavosť 3/5, Recenzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *