Pavel Kosatík; Slovenské století

Pavel Kosatík, je renomovaný český spisovateľ, ktorý píše hlavne o novodobej českej histórii. Robí tak veľmi pútavým, občas až beletrizujúcim spôsobom. Jeho kniha Slovenské století bola pre neho jedným z prvých výletov mimo hraníc Česka. Aj keď vzhľadom na spoločný štát a históriu sa aj mnoho udalostí dôležitých pre Slovensko odohrávalo v Prahe či inde na území Čiech.

Chcete mať Slovenské století doma už zajtra? Objednávajte tu!

Pavel Kosatík; Slovenské století

Slovenské století je príbeh Slovenska počas 20. storočia. Začína sa ešte v Uhorsku a končí sa porážkou Mečiara.

Kosatík si na prevyprávanie príbehu vybral osobnosti, cez osudy ktorých prevyprávala históriu Slovenska. Postupne si tak cez osud Šrobára, Štefánika, Hlinku, Hodžu, Tisu, Tuku, Sidora, Karvaša, Čatloša, Širokého, Husáka, Dubčeka a Mečiara prejdeme všetky dôležité slovenské míľníky.

Jednotlivé osobnosti mali rôzne osudy, a autor rozoberá nielen ich životy, ale aj motivácie, správanie a to ako sa javili iným. Dostanete tak plastický obraz nielen samotnej osoby, ale aj to ako sa Slovensko pod jeho vedením posúvalo a menilo. Niekedy k lepšiemu, niekedy k horšiemu, ale menilo.

Pohľad zvonka, ktorý autor ponúka je užitočný. Cítiť z neho, že cíti istú nostalgiu za Československom a stále má pre Slovensko istú slabosť. Jeho pohľad na nás a našu históriu je niekedy až príliš láskavý. Ako keby sa bál byť príliš rázny a prísny v hodnotení.

Zároveň je to však veľmi osožná knižka. Pre mňa boli najzaujímavejšie časti o rokoch 1900 až 1960, o rokoch, o ktorých viem najmenej. Predsa len Mečiarove obdobie si pamätám príliš živo aby som sa od Pavla Kosatíka dozvedel niečo nové. I keď aj o rozpade federácie píše zaujímavo a pripomína mnohé české postoje, ktoré v tom čase na Slovensku buď nezarezonovali, alebo sa nám dostali velmi skreslene.

Ak sa však vrátim k Hlinkovi, Šrobárovi či Tisovi, tak práve pri týchto osobách som sa dozvedel najviac nového. Zároveň dozvedanie nebolo nudné, Slovenské století nie je historický zborník, ani encyklopédia. Slovenské století je písane ľahkým perom a veľmi dobre sa číta.

Knihu Slovenské století si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, História, Kosatík, Kvalita Textu 5/5, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Torst, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *