Stephen Foster; Hlavně nespadnout

Autor Stephen Foster
Názov Hlavně nespadnout
ISBN 8073417073
Vydavatelstvo BB/Art
Rok vydania 2005
Kategória Futbal
Táto kniha je o …Stephen Foster zachytáva rok svôjho klubu Stoke City

Recenzia Hlavně nespadnout; Stephen Foster

Je ľahké trápiť sa ak fandíte Arsenalu alebo Manchesteru. Ale čo robiť ak fandíte konečne druholigovému Stoke City.

Aj takúto narážku na dielo Fewer Pitch od Nicka Hornbyho nájdete v knihe Stephena Fostera – She Stood There Laughing. Ľahký a úsmevný popis jednej sezóny fanúšika priemerného klubu boriaceho sa so záchranárským bojom v druhej divizíí. Tak by sa dala jednou vetou charakterizovať knižka od verného fanúšika Fostera.

Napriek tomu, že žije v Norwichi, neváha každý týždeň cestovať za svojim klubom. Na cestu väčšinou berie ďalšieho fanúšika Stoke City, syna Jacka. A tak zápas po zápase preberá celú sezónu 2001/2002 svojho klubu. Klubu ktorý je vlastnený islandskými magnátmi a konečne postúpil z tretej do druhej divízie. Udrží sa alebo opäť spadne ? Kľúčová to otázka celého diela, ktoré je zodpovedaná až na posledných stránkach.

Autor nie je až tak literárne schopný ako Nick Hornby a občas sa opakuje. Takisto čítanie jeho diela toľkokrát neprerušíte výbuchmi smiechu ako keď čítate Fewer Pitch. Napriek tomu sa číta ľahko a má v sebe istý druh sebairónie a masochizmu, ktorý by mohol byť slovenskému futbalovému fanúšikovi bližší. Predsa len fandiť Arsenalu znamená vidieť prehry len občas a väčšinou v dôležitých domácich a medzinárodných zápasoch. Fandiť Stoke City znamená prehrávať skoro s každým v druhej lige, nadávať na majiteľov nerozumejúcich futbalu, neschopných trénerov a málo kvalitných hráčov a triasť sa od zápasu k zápasu či v nasledujúcej sezóne nebudete musieť navštevovať ešte väčšie „dediny“ ako doteraz. Fanúšikovstvo je však údel na celý život a vyvolený klub sa nemení podľa toho kto vedie tabuľku alebo podľa toho kde momentálne máte prechodné bydlisko. A tak Fosterovi a jeho synovi nezostáva nič iné ako sa so svojím údelom vyrovnať. Zvládajú to zvláštnou kombináciou viery v lepší výkon budúci týždeň a irónie, ktorej majú v zásobe dostatok.

Celkovo je táto knižka príjemným oddychovým čítaním na popoludnie deň potom čo váš obľúbený klub opäť prehral. Na toľko trefných prirovnaní neschopnému trénerovi by ste totiž sami neprišli. A navyše získate pocit, že v tom trápení nie ste úplne sami.

Príbeh/Zápletka«««[3/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Áno, Autor, BB/Art, Foster, Futbal, Kvalita Textu 4/5, Príbeh 3/5, Pútavosť 4/5, Recenzie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *