Michelle Obama

Michelle Obama; Môj príbeh

Politické biografie sú špecifickým žánrom. Na jednej strane ponúkajú zaujímavý pohľad do zákulisia a možnosť pochopiť prečo sa veci diali tak ako sa udiali. Na druhej strane však často slúžia na vylepšenie obrazu autora – bývalého politika. Ak však dokážete balansovať medzi týmito dvoma uhlami pohladu tak si z každej politickej biografie môžete odniesť veľa zaujímavého a dozvedieť sa čo to o politike aj o spoločnosti. Michelle Obama nebola a nie je politikom, ale jej biografický príbeh určite môžeme zaradiť medzi politické biografie. A aj vzhľadom na aktuálne udalosti týkajúce sa hnutia „Black lives matter“ stojí táto kniha (mimochodom v Amerike sa stal bestsellerom v priebehu dní po vydaní) za prečítanie.

Recenzia: Michelle Obama; Môj príbeh

Možno som len zbytočný puntičkár, ale anglický názov Becoming oveľa lepšie vystihuje obsah knihy. Uznávam, že slovenský názov Môj príbeh je názornejší a každý kupujúci ihneď vie o čom Michelle Obama píše.

Becoming si však môžete kostrbato preložiť „Ako som sa stal(a) tým čím som“. A presne o tom je príbeh Michelle Obama.

Vyrastať na chudobnejšom predmestí Chicaga nie je ľahké dnes a nebolo to ľahké, ani pred päťdesiatimi rokmi. Ak máte navyše tmavú farbu pleti, stretávate sa s vecami, o ktorých nemáme my tu ani tušenia.

Z rozprávania je zjavné, že vyštudovať strednú školu, univerzitu a stať sa rešpektovanou právničkou a neskôr manažérkou nie je vôbec samozrejmé ak sa narodíte v South Side. Zmeniť systém je však ešte ťažšie aj keď máte moc a stanete sa prezidentom Spojených štátov.

Môj príbeh je rozdelený na dve časti. Tá prvá, pre mňa oveľa zaujímavejšia, je rozprávaním o tom kým bola Michelle Obama predtým ako vstúpila do Bieleho domu po boku amerického prezidenta.

Dozviete sa z akej rodiny pochádza, pričom si uvedomíte, že v šesťdesiatych aj sedemdesiatych rokoch si skoro každý afroameričan dokázal vystopovať svôj pôvod k niektorej z otrockých plantáži. To čo poznáme len z filmov (a často si romantizujeme), je tvrdá realita, s ktorou sa stretávala generácia rodičov alebo prarodičov našich vrstovníkov.

A zároveň tie bariéry medzi rasami neboli odstránene dodnes.

Aj o tom je príbeh Michelle Obama. A je to príbeh pútavy a zaujímavý.

Dozviete sa v ňom veľa nielen o Obamovcoch, ale hlavne o Amerike z pohľadu tých druhých – občanov často druhej kategórie.

Druhá časť knihy je už o pôsobení v Bielom dome. A tí čo čakajú pikantné detaily zo zákulisia politiky, tak budú trocha sklamaní.

Michelle Obama totiž opisuje veci zo svojho pohľadu. To ako funguje rodina prezidenta s dvoma malými školopovinnými deťmi.

Ako je na jednej strane pohodlie a luxus vyvážené stratou súkromia a tých bežných vecí, ktoré si ani neuvedomujeme, ale máme ich radi. Napríklad káva s kamarátkami, alebo len prechádzka vonku, to všetko sú veci, na ktoré môžete zabudnúť ak ste manželka prezidenta.

V politických veciach zachováva Michelle Obama diskrétnosť a venuje sa hlavne iniciatívam, ktoré sa snažila presadiť ona. A tak miesto boja o rozpočet, budete čítať o boji za lepšie stravovanie a zeleninovú záhradu na pozemkoch pri Bielom dome.

Ku koncu ešte triezvo ale pravdivo zhodnotí následnika v Bielom dome a kniha končí.

Michelle Obama napísala veľmi zaujímavý príbeh, ktorý umožní pochopiť aj súčasnú situácia v Amerike. V mojich očiach je to jedna z tých lepších biografií, ktorú prečítate na jedno nadýchnutie.

Môj Príbeh od Michelle Obama si môžete kúpiť tu.

Posted in Áno, Biografie, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, Obama, Politika, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Tatran.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *