Elon Musk

Ashlee Vance; Elon Musk

Kategória životopisov slávnych a známych ľudí je najmä v Amerike veľmi populárna. Je pritom jedno či ide o biografiu autorizovanú alebo nie, predaje trhajú rekordy. Rovnako úspešnou podkategóriou sú aj biografie biznismenov. Tieto knihy sú obľúbené síce u užšej skupiny ľudí, ale o to bonitnejšej. Elon Musk je podnikateľom, ktorý vzbudzuje pozornosť širších más. Jeho firmy Tesla a Space X sú totiž ikonami dnešnej doby.

Recenzia: Ashlee Vance; Elon Musk

Renomovaný novinár Ashlee Vance spísal neautorizovaný príbeh Elona Muska, ale pri tvorbe knihy dostal šancu viesť so samotným Muskom niekoľko dlhých rozhovorov. Dostávame teda niečo na pomedzi autorizovaného životopisu a voľného príbehu.

Biografie dokážu byť niekedy nudné aj v prípade takej zaujímavej osobnosti akou Musk je. Našťastie toto nebol ten prípad.

Vance mapuje život Muska od detstva (popisuje aj jeho prapredkov) až po súčasnosť. V knihe sa dozviete všetko o tom kde a ako žil, s kým a čomu sa venoval.

Dostatok priestoru dostávajú nielen jeho biznisové činy, ale aj osobný život a jeho povaha. A tu autor citlivo popisuje, ako na jednej strane geniálny Musk postráda dôležitú emočnú časť osobnosti.

Ale to vás neprekvapí, ak už máte prečítané biografie iných známych biznismenov, vizionárov, ktorí ovplyvnili súčasnú spoločnosť. Ako keby naozaj výrazný úspech mohol dosiahnuť len niekto, kto je na jednej strane génius a zároveň sociopat.

Elon Musk je určite génius a vizionár a určite je aj osobnosťou, s ktorou nie je ľahké vychádzať. O tom napokon hovorí v mnohých autentických svedectvách aj táto kniha.

Samotná kniha sa číta naozaj dobre. Aj to čo by mohlo byť len nudným popisom činnosti firiem je pútavé a má spád.

Trocha ma len vyrušuje preklad, kde mnohé výrazy ako keby neboli prekladané v kontexte. Napríklad, ak Musk pozve svojich najbližších na návštevu do firmy, tak ich určite neberie do svojho úradu, ale do svojej kancelárie (office).

Napriek týmto menším zádrhelom je však táto kniha a Muskov príbeh veľmi dobre napísaná. A ak vás zaujímajú vesmírne lety, alebo autá, či túžite vytvoriť firmu, ktorá zmení svet, tak po nej určite siahnite.

Naučí vás, že sa netreba vzdávať a nebáť sa riskovať. Ak máte víziu a túžbu niečo dokázať, alebo zmeniť, tak sa o to treba pokúšať neprestajne.

Knihu Elon Musk si môžete kúpiť tu.

Posted in Áno, Biografie, Biznis, Citadella, Knižna kategória, Kvalita Textu 3/5, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Vance.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *