Svetelna znameni

Martin M. Šimečka; Světelná znamení

AutorMartin M. Šimečka
NázovSvětelná znamení
VydavateľstvoSalon)
Rok vydania2018
KategóriaAutobiografická filozofia
Táto kniha je o …listoch posielaných z väzenia Milanom Šimečkom, prekladaných zápiskami jeho syna

Recenzia: Martin M. Šimečka; Světelná znamení

Knižka Světelná znamení sa mi dostala do ruky tesne pred vianocami. A úplne ideálne mi zapadla do obdobia, keď človek podvedome potrebuje skľudniť a stíšiť svet.

Kniha Světelná znamení je kombináciou listov Milana Šimečku posielaných z väzenia manželke a synom a realistických vstupov syna Martina. Len tak na okraj musím poznamenať, že ide asi o jednu z mála česko-slovenských kníh, keďže listy sú v čestine a synové komentáre v slovenčine.

Nečakajte strhujúcu prózu opisujúcu život v disente a pomery vo väzniciach. Ide o úvahy o tom, ako prežiť a z čoho sa tešiť. Vsuvky syna sú menej filozofické a majú úlohu naznačiť a dovysvetliť, ale ani v ich prípadoch nejde o nejaké epické vyprávanie udalostí. Skôr je to vypichnutie konkrétnych situácii, ktoré dovysvetľujú čo to z fungovania rodiny a dokresľujú črty jednotlivých postáv. Obraz rodinného života je len pozadím k úvaham Šimečku staršieho. K jeho hľadaniu šťastia a snahy dospieť k zmiereniu so situáciou. Jeho listy vyjadrujú túžbu nájsť všade niečo zamyslenia hodné a zároveň snahu povzbudiť tých doma. A uľahčiť im utrpenie, ktoré musia znášať nie pre svoje činy, ale pre činy a skutky svojho otca.

Občas vám môžu listy pripadať zdĺhavé, najmä v porovnaní s brisknými a krátkymi synovými komentármi, ale ak im dáte čas tak vás určite obohatia.

Príbeh/Zápletka
Pútavosť«««[3/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNO 
Túto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Áno, Biografie, Kvalita Textu 5/5, Pútavosť 3/5, Recenzie, Salon), Šimečka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *