Julian Barnes; Jediný príbeh

AutorJulian Barnes
NázovJediný príbeh
VydavateľstvoArtforum
Rok vydania2018
KategóriaRomán
Táto kniha je o …príbehu lásky, tej jedinej

Recenzia: Julian Barnes; Jediný príbeh

Túto knižku predchádzali v mojej sociálnej bubline vynikajúce recenzie. A tak som neváhal a pridal ju na svoj list „Ježiškovi“. Z darčekov bola hneď druhá po ktorej som siahol, aby som uspokojil svoju zvedavosť. Zvedavosť som teda uspokojil, ale celková spokojnosť sa nedostavila.

Ak si vyhľadáte životopis Juliana Barnesa, tak zistíte, že je to vážený spisovateľ a jeho kariéra sa hemží rôznymi cenami. Nič proti nemu. Prvé stránky Jediného príbehu som priam zhltol. Originálny jazyk, zaujímavé vety a prísľub, že sa na 200 strán neodtrhnem od kresla a čítania. Bohužiaľ to tak nebolo. Posledných 30 strán som s knižkou už vyslovene bojoval, a musel som sa veľmi držať, aby som ju neodložil neprečítanú.

Tak ako sa celý príbeh skladá z troch častí, tak aj moju pozornosť môžem podeliť na tretiny. Prvá tretina je vynikajúca. Ako som už spomínal, Barnes píše pútavo a hlavne originálne. Čo veta to múdrosť, a moja snaha zapamätať si každé slovo. Navyše príbeh sa len začína a je plný života a prísľubu, že sa ešte niečo stane.

V druhej tretine som už bol zvyknutý na jazyk aj štýl, takže som pomaly zdvihol sánku, ktorá mi padala po prvých stránkach. Ten jediný príbeh sa však už príliš nerozvíja. Autor sa začína stále motať do kruhu a vo vlastných filozofických úvahách o láske a mladosti a starobe. Tu niekde som začínal cítiť, že to najlepšie som už asi čítal v prvej tretine.

Záverečná časť kniha je už iba omieľaním toho čo raz zaznelo. Rozprávač sa neustále vracia k tomu čo bolo a prekladá to rôznymi úvahami. Akoby mimochodom občas zaradí odsek, kde dovypráva osudy postáv z prvej a druhej tretiny. To čo ohúrilo na začiatku, to na konci príšerne nudí. Už som aj nejako tušil ako to celé dopadne a tých pár detailov čo si domyslieť neviem to nemá šancu vytrhnúť. Ak by to nebol taký vážený autor, tak kľudne napíšem, že posledná tretia časť príbehu je hrozná nuda.

Jediný príbeh teda odo mňa nemôže dostať lepšie ako priemerné hodnotenie. V tomto prípade totiž povesť príliš predbehla samotné dielo.

Príbeh/Zápletka««[2/5]
Pútavosť«««[3/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Artfórum, Barnes, Kvalita Textu 4/5, Nie, Príbeh 2/5, Pútavosť 3/5, Recenzie, Romány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *