Fedor Gal

Karol Sudor; Fedor Gál: Ešte raz a naposledy. Koniec Príbehu.

AutorKarol Sudor, Fedor Gál
NázovEšte raz a naposledy. Koniec príbehu
ISBN9788097239411
VydavateľstvoN Press s.r.o.
Rok vydania2017
KategóriaRozhovor
Táto kniha je o …živote Fedora Gála a jeho názoroch

Recenzia: Karol Sudor, Fedor Gál: Ešte Raz a Naposledy. Koniec Príbehu.

Rozhovory Karola Sudora sa mi páčia odkedy som si prečítal prvý z nich ešte v sekcii blogov denníka SME. Odvtedy ho sledujem a jeho rozhovor si prečítam, aj keď ho vedie s osobou, alebo na tému, ktorú nemusím alebo o nej nič neviem. Karol Sudor sa vie pýtať a navyše býva na rozhovor aj skvelo pripravený. V mojom historickom rebríčku najlepších slovenských „rozhovoristov“ je hneď za duom Hríb-Šimečka z čias Domino fóra. Úvodnú otázku „Z akej rodiny pochádzate“ alebo „Čím sa živili vaši rodičia“ už nikto neprekoná. Ale Hríb aj Šimečka už bohužiaľ spolu nikoho nespovedajú a tak v rebríčku aktuálnej formy Sudor vedie.

Z vyššie popísaného uznania je jasné, že prvú knižku zo sekcie „Rozhovory s Karolom Sudorom“ som si musel kúpiť aj prečítať. A spravil som tak ešte pred jej oficiálnym krstom. To, že recenziu prinášam až po ňom je dané mojou lenivosťou. Celé štyri dni mi trvalo kým som sa donútil sadnúť si k počítaču a napísať svoje dojmy.

A napriek tomu, že Sudora uznávam (ale to ste si už všimli), tak nebudem nekritický. Predpokladám, že Sudora ani vydavateľa N Press, to neodradí a budú v knižných rozhovoroch pokračovať. Nakoniec podtitul „Rozhovory s Karolom Sudorom“ by vyznel blbo, ak by zostalo len pri jednej knižke.

Poďme však k samotnej knihe. Neviem s kým by som si rozhovor prečítal radšej ako s Fedorom Gálom.  Jeho príbeh a život odzrkadľuje všetko čo Slovensko zažilo posledných 70 rokov. Fedor Gál to nie je len november 1989 a sťahovanie do Prahy. V jeho živote je koniec vojny, slovenský antisemitizmus, nesmelý pokus o boj proti komunizmu v osemdesiatych rokoch, revolučný ošiaľ aj podnikateľská skúsenosť s úspechom aj neúspechom. Osobná história jedného človeka, ktorá sa však viac razy prekryje s históriou celej krajiny či regiónu.

Samotný rozhovor chronologicky mapuje život Fedora Gála od detstva po súčasnosť. Niektorým časovým úsekom sa venuje podrobne, niektoré zase úplne vynecháva, alebo sú zmienené veľmi stručne. Najväčší priestor dostávajú roky 1989 až 1992 a „mudrovanie“, teda filozofovanie o veciach aktuálnych aj nadpozemských.

Úprimne poviem, že v tom „mudrovaní“ som sa občas strácal. Niektoré pasáže som asi nepochopil, respektíve boli nad moje mentálne schopnosti. Miesto tohoto duchovného cvičenia by som privítal viac spomínania na to čo sa stalo. A nielen v rokoch 89 až 90. Týmto rokom je venované veľa, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, aké významné udalosti sa vtedy udiali, aj vzhľadom na to, ako v centre diania Fedor Gál bol. Napriek tomu ani z tejto pasáže nemám úplne dobrý dojem. Sú veci, ktoré sú preberané detailne a sú také, ktoré sa spomenú len okrajovo alebo vôbec. A pritom, kto môže podať lepšie svedectvo o tej dobe ako Fedor Gál. Ten, kto o tých rokov vie málo alebo nič bude asi prekvapený a donútený pátrať a študovať. Ale to je nakoniec aj dobre.

Niektoré roky zase rozhovor vynecháva, alebo len tak minie. O tom ako Fedor Gál prežíval šedivosť rokov sedemdesiatych sa dozvieme málo. Takisto jeho podnikateľské obdobie je popísané občas príliš náznakovo a pritom v jeho životnej skúsenosti sa perfektne zobrazuje kapitalizmus rokov deväťdesiatych u nás, respektíve v Čechách. Škoda.

Záver:

Po dočítaní knihy mám pocit, že sa z toho dalo dostať viac. O takom bohatom živote na historické a zaujímavé udalosti aký Fedor Gál mal a má sa dalo rozprávať aj dlhšie ako 270 strán. Iste by bolo o čom. Aj po prečítaní knižky mi zostalo niekoľko otázok nielen na rok 1989 alebo 1991. Napriek tomu to čítanie stojí za to. Zase sa mi pár vecí vyjasnilo, niečo som pochopil, nad niečím sa zamyslel. Naša nedávna história, o ktorej by sme mali vedieť najviac, býva najviac skreslená našim subjektívnym vnímaním a preto je dobré poznať svedectvo iných. A ideálne tých čo boli v centre diania. Ako Fedor Gál. Jeho spomínanie aj aktuálne názory sú cenné. Aj keď s nimi nemusíte vždy súhlasiť.

Najviac však dúfam, že to je len začiatok rozhovorov Karola Sudora a teším sa na jeho ďalšieho knižného respondenta.

 

 

Príbeh/Zápletka
Pútavosť«««[3/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Áno, Biografie, Kvalita Textu 5/5, N Press, Pútavosť 3/5, Recenzie, Rozhovor, Sudor.

2 Comments

  1. ešte včera večer osobne a dnes ráno o pol ôsmej telefonicky sme sa s Fedorom bavili o tom, že je načase, aby konečne prišla recenzia od niekoho, koho nepoznáme, a kto nám to pokojne aj natrie, bo kamoši a blízki známi sú zväčša zhovievaví, potľapkajú po pleciach a pochvália, čo je síce milé, človeka to poteší, na druhej strane však autor potrebuje otvorene počuť aj o chybách, ktoré čitateľ vníma. jasné, recenzent sa môže mýliť, jeho subjektívny názor nie je písmo sväté, ale je dôležité si ho vypočuť a zamyslieť sa, či nemá pravdu. to práve robím aj vďaka tejto recenzii. veľká vďaka.

    • Ďakujem. Knižku mi v Artfóre predal Tomáš Janovic a zaujímalo ho či to bude naozaj „Naposledy“ od Fedora Gála.

      Teším sa na ďalšie Vaše rozhovory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *