Petra Soukupova Zmizet

Petra Soukupová; Zmizet

AutorPetra Soukupová
NázovZmizet
ISBN9788072943173
VydavatelstvoHost
Rok vydania2009 (2.vydanie 2017)
KategóriaPoviedky
Táto kniha je o …3 poviedky o rodinných vzťahoch

Recenzia: Petra Soukupová; Zmizet

Petru Soukupovú evidujem odkedy som len tak náhodou siahol po knižke Pod Sněhem. Príjemne víkendové čítanie, ktoré ma bavilo a celkom si pri ňom oddýchol. A tak keď som narazil na knihu Zmizet, tak som neváhal. Jednak má meno Soukupová u mňa konotáciu príjemného knižného oddychu, jednak na prebale knihy je označenie „Magnesia Litera – kniha roku 2010“. Áno, som trocha zaťažený na ocenenia.

Na vnútornej záložke knihy je anotácia. A v nej je vlastne povedané presne to, aké mam pocity po prečítaní knihy. Pozdravujem teda neznámeho autora anotácii vo vydavateľstve Host, nenapísal by som to lepšie. Keďže vy však ešte knihu v ruke nedržíte skúsim teda napísať niekoľko svojich postrehov, ktoré po prečítaní mám.

Zmizet je súbor troch navzájom nesúvisiacich poviedok. Všetky sú podané formou rozprávania zúčastnených osôb, ktoré spomínajú na isté úseky svojho života. Všetky tri poviedky sú ženským románom v tom dobrom zmysle slova. Ide o vzťahy a situácie z rodinného života, občas je to bežná rodinná rutina. Inokedy zase dôjde k niečomu nezvyčajnému, tragickému alebo výnimočnému. Niečo čo poprevracia životy zúčastnených. Napriek tomu to nie je žiadna Evitovka ani Táňa Keleová Vasilková. To ani náhodou. Toto je písané úplne inak. Hlavne neviete na desiatej strane čo sa stane na strane dvadsiatej. Dejový oblúk nie je priamočiary a jednoduchý. Navyše popis je veľmi triezvy, aj keď emócie v príbehu sú veľmi silné. Proste dobre vymyslené, premyslené a aj napísané.

Prvá poviedka Zmizet je smutná. Napriek tomu ma bavila najviac. Napriek nevyhnutnej tragédii, ktorú naznačuje už názov, vám nevytrysknú slzy. Je to písané decentne z pohľadu malého chlapca a len tak medzi stranami cítite, aké to je celé smutné.

Druhá poviedka Na krátko je o poznanie veselšia aj keď tiež ide o vážne vzťahové problémy. Tretia poviedka Věneček je asi najromantickejšou, aj keď tiež s istou tragickou dejovou linkou.

Za mňa teda výborný pocit a idem sa pozrieť po ďalších knihách od autorky, ktoré som ešte nečítal. K Moři a Marta v roce vetřelce. 

Príbeh/Zápletka««««[4/5]
Pútavosť«««««[5/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Host, Kvalita Textu 5/5, Poviedky, Príbeh 4/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Soukupová, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *