Alena Mornštajnová; Listopád

Alena Mornštajnová je na mojom zozname zaujímavých autorov, ktorých diela rád sledujem a čítam. Jej knihu Hana považujem za jednu z najlepších aké som kedy čítal, ale ani Slepá mapa či Tiché roky nezaostávali v kvalite. Preto keď som úplnou náhodou narazil na Listopád, novinku z tohto roku, tak som nezaváhal. A dobre som urobil.

Recenzia: Alena Mornštajnová; Listopád

Základný princíp najnovšej knihy Aleny Mornštajnovej je jednoduchý. Predstavte si, že by to v Novembri 1989 dopadlo úplne inak.

Ľudové milície by napochodovali do Prahy a rozprášili by Nežnú revolúciu aj revolucionárov na prach. Miesto slobody by pokračovala komunistická diktatúra, ktorá by bola oveľa prísnejšia a podozrievavejšia.

Fikcia, ktorá sa ľahko mohla stať skutočnosťou, ale našťastie sa nestala.

A presne tieto udalosti rámcujú príbeh dvoch hlavných hrdiniek. Maja je dospelá žena, ktorú v Novembri 1989 polícia zatkne. Magdaléna je malé dievčatko, ktoré je umiestnené do detského domova. Spoločne budete sledovať život oboch hrdiniek v rokoch po Novembri 89 až kým sa ich osudy nepretnú.

Ak čakáte, že vzhľadom na väzenie a detský domov sa to bude hemžiť krutosťami a neprávosťami, tak sa nemusíte báť. Zlo v knihe nie je fyzicky prítomné v bode nejakej bitky, alebo zlého zaobchádzania.

Zlo je prítomné tak všeobecne, v pozadí, a všade. Tá miera neslobody a nespravodlivosti je cítiť z každého odstavca, z každej udalosti.

Predchádzajúce knihy Mornštajnovej dávali do popredia ľudské príbehy a veľké udalosti boli len pozadím. V tejto knihe mám pocit, že príbehy hlavných hrdiniek slúžia len na popísanie tých veľkých udalostí, o ktorých chce autorka písať.

Pripravte sa teda, že Listopád bude trocha iný ako Hotýlek či Tiché roky. Menej toho individuálneho príbehu a prežívania a trocha viac celkového obrazu.

Dokopy však opäť dostanete skvele vystavaný aj vyrozprávany príbeh odohrávajúci sa v miestach a čase, ktoré poznáte, ale zároveň bežiaci úplne inak. Musím oceniť skvelý nápad postaviť príbeh na „Čo by sa stalo keby“, aj citlivé vykreslenie príbehov hlavných hrdiniek.

A pri pohľade na súčasné Bielorusko či Rusko môžeme byť len radi, že to v Novembri 89 dopadlo tak ako dopadlo a že Listopád je len skvelý fiktívny príbeh a nie samizdat, ktorého čítanie by nieslo riziko odsúdenia a trestu.

Najnovšiu knihu Aleny Mornštajnovej Listopád si môžete kúpiť tu.

Pozri si aj recenzie ostatných kníh od Aleny Mornštajnovej, ktoré som čítal.

Všetky knihy Aleny Mornštajnovej sa dajú kúpiť tu.

Posted in Host, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, Mornštajnová, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *