Alena Mornštajnová, Tiché roky

VydavateľstvoHost
Rok Vydania2019
KategóriaRomán

Recenzia: Alena Mornštajnová; Tiché roky

Novinka Tiché roky od Aleny Mornštajnovej má potenciál stať sa knižným hitom tohto roku. Nie je to síce Hana, ale to je predsa len unikátna knižka, ktorá patrí do úplne inej ligy. Superligy, v ktorej už veľa iných kníh nie je. Poďme však spät k Tichým rokom.

Zápletka, respektíve hlavný motív je skvelo vymyslený. „Nevzťah“ otca a dcéry, ktorí spolu v podstate nekomunikujú napriek tomu, že zdieľajú jeden dom je ideálny na rozohratie zaujímavého príbehu. Ten sa odohráva v dvoch vyprávačských rovinách. Tým prvým je samotný pohľad dcéry, druhý zase ponúka pohľad na život otca od útleho veku. V posledných častiach sa oba pohľady začnú prepájať až dospejeme k samotnému koncu.

Aj pre zápletku som knižku nedokázal počas čítania odložiť. Je to opäť dielo, ktoré zhltnete na jedno posedenie. Aj keď niekedy som sa neubránil myšlienke, že podobné reálie som už niekde čítal (možno aj v inej knižke od Mornštajnovej). Zároveň sa však tentokrát autorka vyvarovala rozvláčnym a zbytočným odbočkám a prílišnému rozpisovaniu ako v Hotýlku. Aj v Tichých rokoch sa občas zastavíte a spýtate sa či to myslí naozaj a či bola táto odbočka nutná. Ale stane sa to len občas (pri Hotýlku to zažijete častejšie).

A tak v mojom internom rebríčku dobrých knižiek od Mornštajnovej sa Tiché Roky zaraďujú na delené druhé miesto k Slepým Mapám. Štvrté miesto zostáva osamotenému Hotýlku a jednotka je Hana. Trocha ma však prepadá obava, že ak Mornštajnová bude naďalej produkovať nový príbeh každý rok, tak kvalita pôjde dole. Pretože vymyslieť, napísať a doladiť príbeh nie je vôbec také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Navyše sa môže stať, že autorka začne vykrádať sama seba a skĺzne do istej rozprávačskej rutiny a čitateľ tak prestane rozlišovať medzi jednotlivými titulmi. A to neplatí len pre Mornštajnovú ale všeobecne. Pri Tichých rokoch sa tomuto pokĺznutiu ešte podarilo vyhnúť, tak budem držať palce aby to autorke vydržalo.

Alena Mornštajnová; HotýlekHodnotenie
Príbeh/Zápletka

««««

[4/5]

Pútavosť

««««

[4/5]

Kvalita textu

««««

[4/5]

Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNOTúto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Áno, Host, Kvalita Textu 4/5, Mornštajnová, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *