Robert Laflamme, Gilles Leger; Bratia Šťastní

Autor Robert Laflamme, Gilles Leger
Názov Bratia Šťastní
ISBN 9788055611976
Vydavatelstvo Slovart
Rok vydania 2014
Kategória Šport, Hokej, Biografie
Táto kniha je o …… tom ako utekali bratia Šťastní do Kanady. Prečo, ako a čo im to prinieslo.

Recenzia: Bratia Šťastní; Robert Laflamme, Gilles Leger

Fanúšikom hokeja, ale nielen im, nemusí bratov Šťastných nikto predstavovať. Legendárne trio útočníkov patrí do zlatého fondu histórie československého a slovenského hokeja. Teda patrilo až do roku 1980 a potom po desaťročnej odmlke sa do nej vrátili v roku 1990.

A práve tých desať rokov, počas ktorých boli ich mená tabu v československých médiách je predmetom knižky kanadského žurnalistu Róberta Laflammeho a hokejového skauta Gillesa Légera. S dôrazom na to ako vlastne bratia Šťastní z komunistickej Bratislavy utiekli do kanadského Quebecu.

Príbeh emigrácie najprv Antona a Petra a o rok neskôr aj Mariána je pritom skoro neznámy. V lokálnych médiach z 80ych rokov pochopiteľne nenájdete nič a v rokoch 90tych nájdete oveľa viac zmienok o aktuálnych aj minulých hokejových výkonoch bratov ako o udalostiach z roku 1980. Prejsť si teda samotný útek očami jednotlivých aktérov je dostatočnou motiváciou začítať sa do tejto knihy.

Autori detailne popísali to ako vznikla myšlienka na ich odchod aj samotnú realizáciu úteku. Vzhľadom na isté rozpory medzi bratmi, ktoré nastali v neskoršom období, je zaujimavé ako jednotlivé udalosti popisuje Marián a ako Peter s Antonom. Vďaka dvojitému uhlu pohľadu na jednu vec dostanete oveľa plastickejší popis reality osemdesiatych rokov. Názor na to kto z bratov má pravdu si však musí každý urobiť sám.

Ako to už v knihách zahraničných autorov opisujúcich dianie v Československu býva, ani tu sa nevyhnete pár zjednodušeniam alebo nepresnostiam. Ale aj ja keby som písal o Kanade, tak by som asi nevystihol dobu a jej realitu úplne presne.

Okrem samotného úteku stojí za špeciálnu zmienku aj časť venovaná prvým mesiacom a rokom, ktoré bratia Šťastní strávili v Kanade. Kultúrny šok, ktorý zažili a k tomu celkom zaujímavé informácie o tom ako to fungovalo v tých časoch v NHL.

Pre mňa táto kniha je cenným historickým dokumentom o zaujímavej kapitole asi najznámejších slovenských hokejistov z obdobia na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. História, ktorá mohla ale našťastie nezostala skrytá.

 

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Áno, Biografie, Hokej, Kvalita Textu 4/5, Laflamme, Leger, Príbeh 5/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Slovart.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *