Pascal Mercier; Nočný vlak do Lisabonu

Autor Pascal Mercier
Názov Nočný vlak do Lisabonu
ISBN 9788025904282
Vydavatelstvo Plus
Rok vydania 2015
Kategória Román
Táto kniha je o … ako sa žilo v Portugalsku v časoch Salazarovej diktatúry a o tom či aj v neskoršom veku dokáže človek opustiť stereotypný život

Recenzia: Nočný vlak do Lisabonu; Pascal Mercier

Táto kniha strávila na mojom stole v stave „pripravená na čítanie“ oveľa viac času ako mi trvalo samotné čítanie. Napriek jej hrúbke a niekedy zvláštnemu jazyku som ju vyslovene zhltol.

Samotný príbeh je trocha zložitý, ale zjednodušene povedané, prostredníctvom príbehu jednej rodiny popisuje život v Portugalsku počas Salazarovej diktatúry. Rozprávačom príbehu je pritom švajčiarsky profesor starých jazykov a jeho príbeh je sekundárnou dejovou linkou.

Pre mňa bola kniha akousi pozvánkou na cestu do Lisabonu. Pochopiť históriu krajiny sa nedá z jednej knihy, ale minimálne dokážete absorbovať základné informácie. Nakoniec to čo sa dialo a prečo sa dialo po druhej svetovej vojne v Portugalsku a aj Španielsku tu v Strednej Európe moc neriešime. Západná Európa bol pre nas jeden blok a to, že v ňom boli krajiny kde bola regulárna diktatúra sme príliš nevnímali. Nebola to diktatúra komunistického typu akú sme zažili my, ale niektoré črty mala úplne totožné. Miera neslobody, ktorú časť spoločnosti silno vnímala nebola malá.

Tá tenká čiara medzi tichou pasívnou existenciou a nenápadnou kolaboráciou s režimom, s ktorým nesúhlasite. To lámanie priateľstiev aj rodinných vzťahov na tom ku ktorej strane sa hlásite. To všetko v knihe Vlak do Lisabonu Paula Merciera je. Nevtieravo ale pritom naliehavo dáva otázky čo robiť v hraničných situáciach, ktoré nevyhnutne musia nastať ak sa snažíte žiť aj v časoch politickej neslobody. Odpovede na tieto otázky si však už musíte dať sami. Vy musíte vedieť, či rozhodnutia postáv v knihe boli správne alebo nie.

A aby sme nezabudli na druhú vyššie spomínanú dejovú linku. V nej vidíte starnutie človeka oddaného práci a zároveň pohybujúceho sa stereotypne po vychodených chodníkoch. A keď príde náhodný popud, hrdina sa rozhodne zmeniť svoj život. Opäť teda dostávame otázku nakoľko sme schopní zmeny aj vo vyššom veku, ako dokážeme opustiť možno nudný ale pohodlný spôsob života.

Táto kniha okrem ťažkých otázok nútiacich sa zamyslieť ponúka aj zaujímavý príbeh odohrávajúci sa v Lisabone. Napriek občas ťažšiemu jazyku má samotný príbeh spád a potrebné napätie.

V jednej knihe teda dostanete tri roviny, historický exkurz, ťažké otázky o tom ako žiť a zároveň aj pútavý príbeh.

Príbeh/Zápletka««««[4/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? ÁNO
 Túto knižku si môžete kúpiť tu v slovenskom preklade alebo tu v origináli
Posted in Áno, Kvalita Textu 4/5, Mercier, Plus, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *