Natalja Ščerba; Časodejovia

Napísané v spolupráci s Ninkou F.

Aj keď staršia generácia si to často nemyslí, mladí čítajú a čítajú veľa. Dôkazom je množstvo kníh vychádzajúcich pre tínedžerov, respektíve v kategórii „young adult“. Vybrať to správne dielo je niekedy naozaj náročné, najmä keď z perspektívy rodiča máte úplny iný pohľad na to čo je a nie je „in“. A čo som zistil, tak Synovia Veľkej Medvedice, šesťdielny román z indiánskeho prostredia, je už zjavne „out“.

Najlepšie je teda riadiť sa odporúčaním samotných mladých čitateľov. A mne sa dostalo do uší, že momentálne je mimoriadne populárnou šesťdielna fantasy séria Časodejovia.

Autorkou je Natajla Ščerba, autorka narodená v Bielorusku (v roku 1981), píšuca po rusky a momentálne žijúca na Ukrajine. V Časodejoch vytvorila kompletne nový svet dobrodružstva, ktorý by mohol zaujať deti vo veku 10 a viac rokov. Na Slovensku jej dielo vydáva Fragment a kým prvý diel (Kľúč k času) bol v slovenčine vydaný v roku 2016, posledný šiesty (Koruna času) až v roku minulom.

Hlavnou hrdinkou je Vasilisa, tínedžerka, ktorá je sprievodkyňou aj hlavnou postavou všetkých šiestich dielov. Dej sa odohráva vo fantasy svete Eflara a skutočnom svete Ostala a obsahuje veľa časodejníctva. (Pre neznalých, časodejníctvo je čarovanie s plynutím času a priestoru)

O popularite knihy hovorí aj to, že autorka si môže vyberať spomedzi viacerých ponúk na filmovú adaptáciu svojho diela.

Pre rodiča je sága šiestich dielov výhodnou v tom, že na začiatok stačí kúpiť prvý diel a až následne podľa úspechu sa rozhodnete či budete investovať aj do zvyšných piatich. Úspech prvej časti odhadnete podľa času, ktorý stačil vášmu juniorovi na jej prečítanie. A čo som počul, ten čas je prekvapivo krátky a určite ho nebudete počítať na týždne. Aj dní to bude len pár.

Názvy jednotlivých dielov pre jednoduchšiu orientáciu uvádzam nižšie.

Prvý diel: Časodejovia – Klúč k času

Druhý diel: Časodejovia – Srdce času

Tretí diel: Časodejovia – Hodinová veža

Štvrtý diel: Časodejovia – Krycie Meno

Piaty diel: Časodejovia – Časogram

Šiesty diel: Časodejovia – Koruna času

Odhadujem, že pri kúpe druhej, tretej, štvrtej, piatej aj šiestej časti naraz budete mať už dopravu určite zdarma. Všetkých šesť Časodejov si môžete kúpiť tu.

Posted in Fantasy román, Fragment, Pre tínedžerov, Ščerba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *