Jan Svěrák; Bohemia

 

Jana Svěráka netreba predstavovať. Kto by nepoznal Obecnú školu, Po Strništi bos alebo Kolju. Ako režisér patrí k tým najlepším, ktorí sa v strednej Európe nachádzajú. A keďže na rozdiel od iných autorov nerežíruje nové dielo každý rok, vyšiel mu čas aj na napísanie knihy. Bohemia nesie podtitul „nenatočený film“ a vzbudzuje tak isté očakávania.

Recenzia: Jan Svěrák; Bohemia

Hlavnou postavou románu Bohemia je úspešný český režisér Ivan. Ten dostane ponuku natočiť film pre Holywood od anglickej producentky Sylvie. A zápletka je tak na svete. Ak čakáte príjemnú komédiu, z ktorej na vás zavanie dobro, ako zo Svěrákových filmov, tak sa nedočkáte.

Polovicu príbehu strávi hrdina aj čitatelia na škótskom panstve, kde sa dej odvíja relatívne pomaly. V druhej polovici naraz kniha dostane tempo a nebudete stačiť sledovať premiesťňovanie z mesta do mesta, z kontinentu na kontinent. Autor sa snažil písať vtipne a s nadhľadom, ale v skutočnosti to celé pôsobí dosť silene. Samotná zápletka knihy by ešte ušla, ale podanie je príliš klišéovité. Posadnutosť hlavného hrdinu sexom a istá dávka chlapáctva, ktoré už nikoho neohúri, ma vlastne dosť iritovala. Možno desať, dvadsať rokov dozadu by stála táto kniha za pozornosť. Dnes však ani náhodou.

Po celý čas čítania (našťastie nie moc dlhého) ma v hlave prenasledovala myšlienka knihu odložiť a už sa k nej nevrátiť. Ak by to napísal niekto koho nepoznám ako svoju prvotinu, tak by moje hodnotenie bolo zhovievavejšie. Pri Janovi Svěrákovi sú však očakávania príliš veľké, napriek tomu, že je to jeho knižná prvotina. A obávam sa, že očakávania v mojej hlave nikdy nemohol naplniť.

Ak hľadáte niečo čo vás obohatí, tak po tejto knižke nesiahajte. Ak chcete knihu na zabitie pár večerov, pri ktorej budete mať istotu, že vás neokradne o spánok a kedykoľvek ju bez akýchkoľvek zábran odložíte, tak si ju kľudne doprajte.

Kúpiť na vlastné riziko si ju môžete tu.

 

Posted in Ikar, Kvalita Textu 3/5, Nie, Príbeh 3/5, Pútavosť 3/5, Recenzie, Romány, Svěrák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *