Česká televízia a jej spravodajstvo na ČT24 je pre mňa ekvivalentom stredoeurópskej BBC. Zahraničné správy a analýzy, či vedecko-technické relácie moderované Danielom Stachom stoja za pozornosť, ak sa chcete dostať do obrazu a nezostať len na povrchu. Zahraničné spravodajstvo je dôkladné a presné, reportéri sú po celom svete a ich správy vám v pohode nahradia aj CNN. Martin Řezníček bol spravodajom Českej televízie (ČT) v Spojených štátoch amerických od roku 2012 do roku 2017. Priamo teda sledoval roky Obamu počas jeho druhého prezidentského obdobia, aj nástup éry Donalda Trumpa. S trojročným odstupom napísal o svojom pôsobení knihu Rozpojené státy; Amerika nejen televizní kamerou.
Recenzia: Martin Řezníček; Rozpojené státy
Ak siahnete po knihe písanej novinárom, tak očakávate väčšinou vhľad do zákulisia novinárskej práce. Táto kniha je trocha iná.
O novinárskej práci tam toho až tak veľa nenájdete. Z tohto pohľadu sa mi knihy Jakuba Szántoa alebo Tomaša Etzlera, ďalších redaktorov ČT, pozdávali oveľa viac.
Rozpojené státy sú pohľadom autora na niekoľko udalostí a osobností, s ktorými sa stretol. Viac ako o dennej rutine sa dozviete názory autora na rôzne udalosti, ktoré formovali Spojené štáty v rokoch keď sa tam ocitol.
Rozpojené státy nemajú dejovú líniu. Môžete si námatkovo vybrať jednu alebo druhú kapitolu a čítať to ako postrehy na danú tému.
Kniha je rozdelená do troch obsiahlych častí. V prvej sa venuje niekoľkým osobnostiam, s ktorými robil rozhovory. V druhej sa venuje príčínam Trumpovho zvolenia aj to ako sledoval prezidentskú volebnú kampaň v roku 2016. V tej tretej zase vypichuje niekoľko zaujímavých fenoménov typických pre Ameriku, ako napríklad „whistleblowing“ alebo „smrť JFK“.
Pútavosť kapitol kolíše jednak podľa témy, jednak podľa toho ako moc autor filozofuje nad zvolenou problematikou. Výraz „filozofovanie“ pritom nemyslím v negatívnom zmysle, ide o vcelku zaujímavé úvahy, len niekedy sú až príliš abstraktné, alebo zdĺhavé.
Zároveň je trocha na škodu, že vývoj v USA bol natoľko dynamický, že spomienky na roky 2012 až 2017 sú už trocha neaktuálne. Realita najmä v podobe Donalda Trumpa prekonala akékoľvek očakávania.
Osobne sa mi najviac páčila tretia časť knihy. Mala najväčší spád, ponúkla zaujímavé informácie a keďže nebola až tak o horúcich aktualitách, tak bola zdrojom naozaj cenných informácií o minulosti a veciach, o ktorých som až toľko nevedel.
Kniha Rozpojené státy môže byť o pár rokov cenným zdrojom informácií o zaujímavom období americkej histórie písaná očitým svedkom udalostí. Dúfam, že dovtedy Martin Řezníček bude robiť takú dobrú prácu pred televíznou kamerou ako doteraz.