Kvapky na Kameni

Napísané v spolupráci s Lindou F.

Na prvý pohľad vám názov Kvapky na Kameni o obsahu tejto knihy pre deti a mládež veľa nenapovie. Podnadpis „50 príbehov českých a slovenských rebeliek“ však prezradí oveľa viac. Toto dielo kolektívu viac ako štyridsiatich autoriek mapuje životy päťdesiatich žien z územia Česka a Slovenska, ktoré zaujali svojim životným príbehom, boli v niečom výnimočné, či vyznačili cestu iným ženám. Niektoré mená sú známejšie, napríklad Věra Čáslavská, Marta Kubišová alebo Nasťa Kuzminová a spoznáte zaujímavé životné cesty aj mnohých ďalších, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Kniha je písaná jazykom prístupným aj pre ratolesti, ktoré sa práve naučili čítať. Má však potenciál zaujať všetky vekové kategórie. Toto je kniha, po ktorej radi siahnu aj tínedžeri, rodičia či starí rodičia.

Po prečítaní bude aj názov „Kvapky na Kameni“ oveľa ľahšie dešifrovateľný. Tak ako jedna kvapka neurobí dieru do kameňa, ak ich je desať, sto, tisíc či milión napokon aj pevná žula povolí.

A tak aj každý jeden príbeh odvážnej ženy, inšpiruje a posmeľuje ďalšie. Ak niečo aj vyzerá ako nemožné, tak to tak nemusí byť. Stačí prvá rebelka, ktorá to jednoducho skúsi.

Táto knižka vo vás zanechá dojem. Jej prečítaním získate všeobecné povedomie z rôznych tematických oblastí, historicky zasadených do posledných 150 rokov, kedy sa odohrávajú tieto inšpiratívne príbehy.

Nie je to tak dávno, keď ženy ešte nemali právo voliť a mať krátke vlasy bola výstrednosť neskutočného rozmeru.

Dnes to tak už našťastie nie je, ale to neznamená, že neexistujú oblasti, v ktorých niekto ten prvý krok ešte len musí spraviť.

A ktoré príbehy z tej päťdesiatky sa páčili našim detským respondentom najviac?

Mobi Urbanová – Milena Jesenská – Věra Čáslavská – Zuzana Jusková – Gisi Fleischmannová

Jedným dychom však dodávajú , že ostatných štyridsaťpäť príbehov je rovnako silných – zoznam všetkých pätdesiatich rebeliek nájdete tu.

Keby bolo na nás, knižku by sme zaradili do zoznamu odporúčanej literatúry pre základné školy. Priznáte sa, poznáte všetky spomenuté rebelky?

 

Posted in Albatros Média, Biografie, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Pre deti, Pre tínedžerov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *