Pep Guardiola Mníchov

Martí Perarnau; Pep Guardiola – Prvý rok v Mníchove

AutorMartí Perarnau
NázovPep Guardiola – Prvý rok v Mníchove
VydavateľstvoHost
Rok vydania2016
KategóriaFutbal
Táto kniha je o …o prvom roku geniálneho trénera Pepa Guardiolu v Bayerne Mníchov

Recenzia: Martí Perarnau; Pep Guardiola – Prvý rok v Mníchove

Autorom recenzie je Šimon Kostrava z iFutbal.sk

Pred tým ako sa pustím do samotnej recenzie musím sa k niečomu priznať. Nikdy som nebol fanúšikom Barcelony a ani Pepa Guardiolu. Dokonca som si v istom čase myslel, že jeho poňatie hry robí futbal nudnejším. Tiki-taka, nekonečné prihrávanie v podaní Barcelony ma jednoducho nebavilo. Čakať štyridsať prihrávok kým príde útok na bránku nie je jednoducho pre mňa.

Dobre si pamätám keď sa Bayern rozhodol angažovať Guardiolu. Po sezóne, v ktorej Bayern Mníchov pod vedením Juppa Heynckesa získal všetko čo sa dalo vyhrať. Nemeckú ligu, Nemecký pohár a aj trofej za víťazstvo v Lige Majstrov. Vtedy som si vravel, že sa Guardiola dáva na neskutočnú misiu a chce to poriadnu dávku odvahy. A zároveň som si vravel, že na Bayern sa nebude dať po čase pozerať. Moja predpoveď sa viac menej naplnila.

Napriek istým predsudkom som však zároveň vedel, že knižku o prvom roku Guardiolu v Bayern si musím prečítať. Netvrdím, že je to povinné čítanie futbalového fanúšika, ale ambicióznym trénerom ju určite odporúčam. Lepší pohľad na to ako Guardiola rozmýšľa by ste získali len ak by Vás na rok pozval na stáž k sebe. A to je menej pravdepodobné ako to, že si na letnej dovolenke prečítate túto knižku.

Knižka vznikla vďaka tomu, že Martí Perarnau, španielsky športový novinár, dostal unikátne povolenie stráviť celú prvú sezónu po boku Pepa Guardiolu v Bayerne Mníchov. A vďaka tomu aj my, futbaloví laici tváriaci sa ako odborníci, dostaneme možnosť pozrieť sa ako to vlastne v top klube funguje na tréningu aj v zákulisí.

Vopred upozorňujem, že v knižke nenájdete nič bulvárneho, napriek tomu, že v prvej Guardiolovej sezóne došlo k odsúdeniu Uliho Honessa za daňové úniky. Kniha sa totiž zameriava na samotného Pepa Guardiolu a jeho trénersky život. To ako rozmýšľa o hráčoch, ako riadi a usmerňuje tréningový proces, jeho názory na taktiku na ihrisku a jeho vnútornú futbalovú filozofiu. Dozviete sa či má rád “tiki-taka” štýl a či ho ordinoval aj hráčom Bayernu. Zistíte ako vnímal prehry, najmä tie dôležité s Dortmundom a v Lige Majstrov a aká bola jeho reakcia.

Nečakajte strhujúcu detektívku s rozuzlením na posledných stranách. Napokon to ako Bayern  dopadol v lige, pohári a Lige Majstrov v sezóne 2013/2014 si buď pamätáte, alebo si to za minútu nájdete na nete. Dostanete však unikátny pohľad do hlavy jedného z najlepších mozgov futbalového sveta. Napriek tomu, že štýl hry, ktorý ordinoval hráčom Bayernu nemusím, ten pohľad na to, čo je za tým a prečo je taký úspešný je unikátny. Prišiel som o pár predsudkov a opäť sa utvrdil, že byť futbalovým trénerom je dvadsaťštyri hodinová drina, sedem dní v týždni.

Zároveň mi táto kniha istým spôsobom otvorila oči a na futbal sa predsa len dokážem pozerieť aj inak. Cez taktiku a rozostavenie a nie len cez ten čistý zážitok a radosť zo streleného gólu a vydareného útoku.

Za mňa teda palec hore a kľudne by som si prečítal aj reportáž o druhom a treťom roku Guardiolu v Bayerne, jeho rokoch v Manchestri City, či dajme tomu Kloppovom pôsobení v Dortmunde a Liverpoole. Nie kvôli výsledkom, ale kvôli vývoju v ich myslení, spôsobu ako reagovali na aktuálne situácie a celkovej zmene akou futbal prechádza každou sezónou.

Kniha Pep Guardiola – Prvý rok v Mníchove je ideálna na čas letnej futbalovej prestávky. Nech ste na novú sezónu kvalitne pripravení.

Príbeh/Zápletka[-/-]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?ÁNO 
Túto knižku si môžete kúpiť tu 
Posted in Áno, Futbal, Host, Kvalita Textu 4/5, Perarnau, Pútavosť 4/5, Recenzie, Šport.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *