„Veľký brat ťa sleduje“. Aj vy by ste chceli vedieť skadiaľ pochádza veta, ktorá sa používa veľmi často a v budúcnosti ju budete počuť ešte častejšie. Román Georga Orwella 1984 je klasikou a napriek tomu, že bol napísaný už v roku 1949, na svojej aktuálnosti nič nestratil. Práve naopak dnes je jeho čítanie a odkaz potrebný oveľa viac ako sme si mysleli.
V roku 1949 Orwell napísal futuristický román o tom, ako to raz môže vyzerať. Pod vplyvom úľavy z konca druhej svetovej vojny a zároveň v čase padajúcej železnej opony medzi západom a východom vytvoril nadčasový román. Od vzniku knihy po rok 1984 malo ubehnúť 35 rokov. Dnes žijeme už viac než 35 rokov po roku 1984 a jeho vízia sa našťastie ešte nenaplnila. Aj keď v mnohých krajinách sa k nej nebezpečne priblížili a aj preto je dôležité si túto knihu prečítať.
Vojna je Mier
Sloboda je Otroctvo
Nevedomosť je Sila
V knihe si každý nájde to svoje. Konšpirátor aj demokrat sa bude vytešovať z myšlienky, že presne toto som mal na mysli keď som písal svoj dôležitý status na Facebook. Orwell pritom svoj román písal v úplne inej situácii. V strachu kam až môže viesť totalitný režim. Ako jednoducho sa dá opantať myseľ obyvateľstva, vzbudzovať v ňom strach a manipulovať ho. Presne o to sa pritom mnohí pokúšajú aj dnes (s väčším či menším úspechom).
Ak si dej knihy vztiahnete na dnešok, tak nájdete veľa paralel. Mňa najviac zaujal systém falšovania a zmeny minulosti. Pretože ten, kto dokáže ovládnuť minulosť, oberie ľudí o historickú skúsenosť a zbaví ich ostražitosti. Aj preto je dôležité nedovoliť prepisovačom minulosti zmeniť to čo sa stalo. A najmä časy, ktoré už nemajú veľa očitých pamätníkov sú prepisovaniu menej odolné.
Ak čakáte strhujúce dielo, kde vás pohltí príbeh a dejové zvraty, tak budete sklamaný. 1984 treba čítať pomaly, vychutnávať si každú vetu, keďže každá je dôležitá na pochopenie toho čo chcel Orwell ľudstvu povedať. Ak teda chcete premýšľať tak smelo do toho.
Romány Georga Orwella si môžete kúpiť tu.