Val McDermidová; Mimo Hranice

Niekedy to tak vyjde, že začnete štvrtým dielom päťdielnej série. Ale ak je to séria dostatočne voľná tak to na zážitku nič neuberie. Detektívky nečítam veľmi často a dobré detektívky sa ku mne dostanú naozaj zriedka. V prípade Val McDermidovej však nebudem váhať a s radosťou si prečítam aj zvyšné štyri časti jej päťdielnej série s detektívkou Karen Pirieovou.

Recenzia: Val McDermidová; Mimo hranice

Aby som detektívku považoval za dobrú musí spĺňať niekoľko kritérii. Príbeh musí mať spád a nesmie mať hluché miesta (teda nesmie ich mať veľa). Dej ma musí doslova pripútať tak, aby som odkladal iné veci čo mám na práci kvôli čítaniu.

Dobrú detektívku čítam až do neskorých hodín lebo túžim vedieť kto je vrah, alebo či sa ho podarí usvedčiť. Zároveň neznášam príliš veľa krvi a jej príliš doslovné popisovanie. Pri istých veciach mi stačia náznaky. Najmä ak čítate knihu dlho do noci, tak oceníte, ak sa potom nebudete budiť pri každom zapraskaní nábytku.

Takisto preferujem ak hlavným zlosynom nie je sériový vrah, ale skôr niekto kto vraždil či už z vášne, náhleho popudu, alebo len raz či dvakrát lebo chcel niečo dosiahnuť. Na hlavného pozitívneho hrdinu veľké nároky nemám. Je fajn, ak nie je zbytočne vulgárny. Samotný dej nesmie byť príliš neskutočný, realita je dôležitá. Ak by som chcel čítať niečo neuveriteľné tak sa pustím do sci-fi.

Toľko teda všeobecné očakávania a teraz poďme priamo ku knižke Val McDermidovej Mimo hranice. Hlavný hrdina, detektívka Karen Pirieová je uveriteľná, nemá žiadne nadprirodzené schopnosti, nie je to ani ženská verzia Jamesa Bonda a všetko okolo nej je úplne realistické. Všetko začína jedným starším prípadom, popri tom sa vyskytne nový aktuálnejší s prepojením na minulosť. A potom to všetko začne prudko odsýpať. Okrem dvoch hlavných detektívnych línii sa pridá aj jedna či dve osobné, ktoré však dojem z detektívky vôbec nekazia.

Celý dej naberá na dynamike a posledné kapitoly už zhltnete na jedno posedenie. Navyše v detektívkach oceňujem konce, ktoré nekončia záverečným výstrelom či zaklapnutím pút na rukách. Pár strán navyše, ktoré dorozprávajú a dotvoria celok a ja odkladám knihu úplne spokojný. Detektívok ako je Mimo hranice by som zvládol veľa. Dobre napísaný príbeh, zaujímavá zápletka a koniec, ktorý … (nie to vám neprezradím, prečítajte si to sami).

Knihu si môžete zaobstarať tu. Celá séria s hlavnou postavou Karen Pirieovou je zase k dispozícii tu.

Posted in BB/Art, Detektívny román, Kvalita Textu 5/5, McDermidová, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *