My David Nicholls

David Nicholls; My

AutorDavid Nicholls
NázovMy
ISBN9788022207089
VydavateľstvoIkar
Rok vydania2015
KategóriaAutobiografia
Táto kniha je o …príbehu manželstva a jeho rozpadu

Recenzia: David Nicholls; My

Dobrá správa hneď na začiatok je, že túto knižku som prečítal v anglickom origináli, takže v tejto recenzii nenájdete žiadnu kritiku prekladateľa.

Davida Nicholls a jeho Jeden deň poznajú hádam všetci. Aj tí čo moc nečítajú videli film s Anne Hathaway natočený na motívy knihy. Ja som film nevidel, ale kniha sa mi páčila. Príbehy odohrávajúce sa v dlhom časovom úseku mám rád a tento bol navyše perfektne napísaný, so zaujímavými zápletkami a odbočkami.

Odkedy som prečítal Jeden deň, až do dnes som žiadnu inú knižku (a napísal ich ak dobre počítam päť) od Nichollsa nečítal. A ťažko povedať prečo. Keď som sa však raz náhodou ocitol v kaviarňo-kníhkupectve Eleven Books na Baštovej a natrafil tam na Us (v preklade My), tak som si ju kúpil. Posmelil ma jednak headline na samotnej knižke „Even better than One Day“, aj kníhkupec, ktorý mi to isté povedal po slovensky.

Malá odbočka: Ak máte záujem o nejakú knihu v angličtine, tak sa v Eleven Books určite zastavte, majú ich tam dosť a vyzerá to, že všetky čo majú aj prečítali a dá sa o nich s nimi porozprávať. (nie neplatia mi za reklamu, knižku som si zaplatil)

Priznávam, že mi knižka „My“ doma chvíľu ležala. Predsa len na čítanie v origináli sa potrebujem sústrediť o niečo viac. Keď som sa však do nej pustil šlo to rýchlo. Príbeh je v skratke o manželoch, ktorí sa idú rozísť, ale ešte predtým si urobia okružnú jazdu po Európe aj so synom, ktorý má po lete odisť na univerzitu. Vyprávačom je manžel, ktorý zo svojho pohľadu opisuje cestu, ktorú absolvujú a miestami sa vracia k rôznym okamihom z 25 ročného manželstva, ktoré sa snaži zachrániť. Okrem príbehu je to aj taký malý sprievodca po obrazoch a galériách, ktoré by ste v Európe mali vidieť. To je taký dodatočný bonus, ktorý ocenia hlavne umeleckí nadšenci (a zároveň laici ako ja).

Samotný príbeh je fajn, chvíľami trocha smutný, ale vždy s dávkou suchého anglického humoru a sebairónie. (Celkom by ma zaujímalo ako sa s tým vysporiadal prekladeteľ.) Okrem končiaceho manželstva je tu aj synova rebélia a trocha dramatickosti pri cestovaní. Hlavne je to však o tom ako sa vzťah dvoch ľudi (pred aj počas manželstva) vyvíja a mení. Pričom sa to deje nebadane a postupne, až nakoniec chce jeden zo vzťahu odísť. Či aj odíde a ako dopadla záchranná cesta si však budete musieť prečítať sami.

Ak by som mal knihu rozdeliť do častí, tak prvých 200 strán bolo perfektných, potom tak 60-70 strán bolo príliš zamotaných, a záverečných 130 strán bolo znova perfektných. Za mňa teda s knižkou spokojnosť aj keď na rovinu Jeden deň bol podľa mňa predsa len lepší (a dlhší). Nichollsovi dám určite ešte šancu, mám tu ešte tri jeho diela neprečítané.

Príbeh/Zápletka«««««[5/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu«««««[5/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?URČITE ÁNO 
Túto knižku si môžete kúpiť tu v Slovenskom preklade alebo tu v origináli
Posted in Ikar, Kvalita Textu 5/5, Nicholls, Príbeh 5/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *