Presne na vianočný trh prišla tretia kniha od Arpáda Soltésza. Po Mäse a Svini si môžete prečítať aj Hnev. Kým Mäso sa odohrávalo začiatkom milénia a Sviňa je prierezom celých tridsiatich rokov po Nežnej revolúcii, Hnev je príbeh z rokov devätdesiatych. Vo filmovej terminológii je Hnev „prequelom“ k Mäsu. Miki Miko, Šalený Valent (ten len od polovice príbehu) a novinár Pali Schlesinger a ich osud predtým ako riešili Mäso v prvotine a zároveň bestselleri spred troch rokov.
Recenzia: Arpád Soltész; Hnev
Pri hodnotení Hnevu sa nedá vyvarovať porovnávaniu s ostatnými dvoma dielami Arpáda Soltésza.
Mäso som vychválil, lebo to bolo niečo nové a hlavne to bolo skvelé. Mafiánske historky z východného Slovenska s jednou základnou dejovou linkou ma nadchli.
Sviňa je trocha z iného súdka. Celých tridsať rokov v jednom veľkom príbehu, ktorý sa vlastne skladá z mnohých mikropríbehov.
Na mňa to bolo už príliš košaté. Ale zase stotožňovať literárne postavy s ich reálnymi predobrazmi slovenskej histórie bolo celkom zábavné.
Poďme však späť k Hnevu. Ten vyšiel opäť s podtitulom Vtedy na východe, rovnako ako Mäso.
A to už naznačuje, že autor sa vracia tam kde to pozná najlepšie. A aj časovo sa vracia do doby kedy tam aktívne pôsobil.
Deväťdesiate roky v Košiciach, keď na celom Slovensku vládne Mečiar a na východe jeho šialenejšia odroda z rodu Rezešovcov vám nezídu z mysle po celý čas čítania tejto knihy.
Pochopiteľne tie súvislosti odhalia a spoznajú len tí čo za Mečiara už mali po puberte. Pre mladších to bude len ďalšia dobrá detektívka plná bizarných postáv. A už vôbec ich nenapadne, že to od reality vlastne nie je vôbec ďaleko.
V mojich očiach nič neprekoná Mäso, ale Hnev je solídnym pokračovaním (aj keď chronologicky sa odohráva pred ním). Východniarský slang, verný popis tej doby, postavičiek aj postáv, ktoré naozaj žili a umierali.
Dejová linka sa rozkladá na celkom dlhý čas, ale za odmenu sa dozviete kedy a kde sa zoznámil Miki Miko so Schlesingerom aj so Šalenym Valentom.
Tak v prostriedku knihy som už zabudol, že prečo sa vlastne deje to čo sa deje a spomenul som si až po autorovom pripomenutí na úplnom konci. Ale pri čítaní mi to nevadilo.
Mafiánske historky, ktorých je v knihe požehnane by mohli vychádzať aj ako poviedky na pokračovanie. Držia síce spolu, ale to nie je v tejto knižke to najdôležitejšie.
Celkovo je viac dôležitejšia atmosféra tej doby, akcia hlavných hrdinov aj ich nemilosrdné žarty.
Tentokrát je Soltész menej brutálny ako v Mäse a to sa mi celkom pozdáva. Zároveň som nadobudol pocit, že týmto už tému Miko, Valent a Schlesinger nadobro vyčerpal.
Ak aj vyjde ďalšia kniha s podtitulom Vtedy na východe bude už o niekom inom, aj keď možno stále o tom istom.
Každopádne si Hnev určite kúpte. Nie len preto, že obálka knihy sa skvelo dopĺňa s obálkou Mäsa a v knižnici to vyzerá fakt dobre. Ale hlavne preto, aby ste mali čierne na bielom svedectvo o dobe, ktorá tu vládla. Pretože pamäť ludí aj národa je veľmi slabá a hlavne selektívna.
A ak si tie knižky bude o pár rokov čítať niekto, kto divoké deväťdesiate roky nezažil tak sa pobaví na skvelej detektívke o mafiánoch, ktorí by boli na smiech keby nepáchali hrozné veci.
Z Hnevu sa nestane kultová kniha ako z Mäsa, ale takisto nezapadne prachom. Štýl Soltésza je unikátny a nedovolí vám knihu len tak odložiť na neskôr.
Hnev si môžete kúpiť tu. Všetky tri diela Arpáda Soltésza prípade kolekciu Vtedy na východe (Mäso a Hnev) zase tu.