Martin M. Šimečka; Telesná výchova

Martin M. Šimečka je na Slovensku jeden z najdôležitejších intelektuálov súčasnej doby. A určite je najlepší v tom ako dokáže svoje myšlienky naformulovať a napísať. Nie je lepšieho esejistu v našom priestore ako je on. Aj keď s jeho názormi nesúhlasite tak spôsob akým ich dokáže podať stojí minimálne za zamyslenie. A tak bez ohľadu na to akú tému si vyberie patrí k dobrému vychovaniu si jeho esej prečítať. A ak napíše knihu, tak je samozrejmé že by sa mal ocitnúť vo vašej knižnici. A to aj v prípade, že sa rozhodne písať o športe. A knihe dá názov, ktorý v tých starších nutne musí vyvolať spomienku na telocvničňu, červené trenírky a postávanie v zákryte.

Recenzia: Martin M. Šimečka; Telesná výchova

Telesná výchova Martina M. Šimečku je zbierka esejí na tému pohyb, myseľ a telo. Autor je sám náruživý športovec a popisuje jednak svoje pocity pri samotnom športe, a zároveň tomu dáva presah aj do bežného života.

Témy ako starnutie či pýcha na prvý pohľad so športom nesúvisia. Na druhý pohľad však áno, analógiou cez šport sa totiž dá pozrieť na rôzne aspekty života.

Samotná kniha je písana formou krátkych esejí, ktoré spája vždy jedná kľúčová téma. Ideálna kniha, ktorú nečítate ako román, kde chcete vedieť ako to dopadne.

Telesná výchova je presne to dielo kde si prečítate len dve či tri stránky a kľudne ju odložíte. Máte totiž o čom pár hodín premýšľať.

A tak sa pomaly ale isto prepracujete až ku koncu. Každé zamyslenie je pritom výzvou, pretože Šimečka sa zamýšľal tiež.

Nie sú to úvahy, v ktorých ukazuje pravdu, ale premýšľa o tom aká by pravda mohla byť. Pričom uznáva, že aj jeho názor je len subjektívny a môže sa mýliť.

Ani tí, ktorí si knihu vybrali podľa názvu a dúfali v pojednanie o tom ako sa stať lepším športovcom, nemusia byť sklamaní. Autor je totiž sám aktívny športovec. Beh, plávanie, tenis a jazda na koni sú jeho športy. A tu a tam prepašuje do knihy aj zaujímavý pohľad na techniku behu či plávania, postreh ako si šport užiť či zlepšiť svoju výkonnosť.

Táto kniha je o športe, ale je úplne iná ako všetko čo ste o športe doteraz čítali. A aj preto vám ju odporúčam.

Telesnú výchovu si môžete kúpiť tu.

Posted in Autor, Eseje, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, N Press, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Pútavosť 5/5, Recenzie, Šimečka, Šport, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *