Jussi Valtonen; Oni nevědí, co číní

Fínska literatúra sa mi do rúk nedostáva príliš často. Možno preto, že pri predstave Fínska si okrem hokeja a zasneženého lesa predstavím aj sychravé a nevľúdne počasie. S Fínskom sa mi jednoducho nespájajú veselé obrázky plné života, ale skôr tmavé až depresívne pohľady na ľudí, ktorí sa z ulice ponáhľajú domov aby sa ukryli pred šedosťou dňa. Fínsko je pre mňa synonymom depresívneho Novembra, keď sa ešte nedá tešiť zo zimy a zároveň sa už nedá tešiť z babieho leta. Kniha Jussiho Valtonena Oni nevědí, co číní tak ideálne zapadla k aktuálnemu obdobiu keď vonku stále prší a je hmla.

Recenzia: Jussi Valtonen; Oni nevědí, co číní

Oni nevědí, co číní popisuje život amerického vedca Joea Chayefskiho, aktuálne pôsobiaceho na univerzite v Baltimore. Má ženu a dve dcéry v puberte.

V jeho minulosti sa nachádza aj niekoľkoročný pobyt vo Fínsku, v ktorom zanechal svoju prvú ženu a dvojročného syna Samuela.

Joe sa venuje výskumu, pri ktorom časť experimentov pri vyvíjaní liečiv vykonáva na zvieratách.

Okrem týchto základných údajov musíte vedieť, že kniha sa odohráva pravdepodobne v blízkej budúcnosti a moderné technológie sú ešte modernejšie.

Samotný dej by sme mohli rozdeliť do dvoch rovín. Tou prvou osobnou je popis toho ako do života chlapca zasiahne to, že vyrastá bez otca.

Tou druhou všeobecnejšou rovinou je to akou silou disponujú korporácie. Či už sú to farmakologické spoločnosti, alebo technologické spoločnosti.

Táto druhá rovina je vyjadrená jednak v boji aktivistov aj Samuela proti týraniu zvierat pri výskume aj v boji Joea, ktorý vidí ako jeho dcéry prepadajú závislosti na rôznych technologických vymoženostiach doby.

A v tomto ohraničení sa odohráva dej celej knihy. Tá dokonale chronologicky popisuje život hlavných postáv od pobytu Joea vo Fínsku, cez Samuelovo dospievanie až po Joeove aktuálne pôsobenie na univerzite.

Boj aktivistov sa prelína s osobným postojom Joea na druhej strane barikády. Zároveň však sám vedie boj proti korporáciam vo svojom osobnom aj pracovnom živote.

Takáto konštelácia získava na dramatickosti a posledných 200 strán prečítate extrémnou rýchlosťou. Okrem popisu stavu sveta totiž dejová linka naberie črty kvalitnej detektívky šmrcnutej psychologickou drámou.

Osobne som napriek istým predsudkom k Fínsku bol s knihou veľmi spokojný. Aj keď najmä úvodná časť odohrávajúca sa vo Fínsku moje predstavy o tejto krajine len utvrdila.

Zároveň musím oceniť ako autor dokázal vážne témy a dilemy priblížiť cez osobné príbehy hlavných postáv. Práve to detailne prepracovanie príbehov, myšlienok a pocitov Joea a Samuela robia túto knihu výnimočnú.

Túto knihu, vhodné na zimné večery si môžete kúpiť tu.

Posted in Áno, Knižna kategória, Kvalita Textu 5/5, Leda, Príbeh 5/5, Psychologický román, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Valtonen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *