Tomáš Forró je jeden z tých novinárov, ktorý sa neuspokoja so študovaním zdrojov v bezpečí knihovne či robení rozhovorov na diaľku cez telefón. Forró musí vidieť veci na vlastné oči a rozprávať sa s ľudmi priamo na mieste udalostí, ktoré ho zaujímajú. Dokázal to už v knihe Donbas, ktorá patrí k tomu najlepšiemu čo si môžete o Ukrajine a Ruskej agresii prečítať. Zlatá horúčka je z podobného súdka. Tentokrát píše Tomáš Forró o Venezuele a je to ešte drsnejšie ako Donbas. Napokon to v knihe aj sám priznáva, že boli rána keď sa vo Venezuele prebúdzal s myšlienkou ako fajn by bolo prebudiť sa na Donbase.
Recenzia: Tomáš Forró; Zlatá horúčka
Zlatá horúčka popisuje dianie vo Venezuele, v oblasti pri hraniciach s Brazíliou, kde odjakživa žijú Pemóni, domorodí indiáni. Forró oblasť niekoľko krát navštívil, naposledy v marci 2020 v čase keď korona ovládla svet.
Aj na základe jeho osobnej skúsenosti, aj štúdiom prameňov popisuje osud ľudí v tejto oblasti a ako sa im zmenil život v posledných rokoch. Zároveň však vykresľuje situáciu v celej Venezuele. A neobmedzuje sa na súčasnosť, ale zaoberá sa aj príčinami a popisuje ako sa štát bohatý na nerastné suroviny zmení na krajinu, kde vládne násilie, zbrane a ľudia riešia nielen otázku vlastnej bezpečnosti, ale čelia aj nedostatku základných životných potrieb.
V opise situácie na mieste je Forró nemilosrdný. Popisuje situácie, z ktorých mrazí keď si uvedomíte, že na ulici vládne ten agresívnejší a s kvalitnejšou zbraňou. Na mieste sa nedovoláte spravodlivosti, pretože kto nekradne neprežije. Avšak odlíšiť dobro od zla nie je úplne jednoduché. Každý prispel svojim dielom k tomu, že situácia vyeskalovala až do dnešných nepredstaviteľných podmienok.
Zároveň je Forró nemilosrdný aj v tom ako opisuje proces, ktorý viedol od bohatsva k totálnemu úpadku v krajine. Vzletné myšlienky, sociálny štát dovedený do dokonalosti vedie k úpadku keď nič nie je, domáce peniaze sú len papieriky a aj za tie cudzie nie je čo si kúpiť.
Vedenie odovzdá krajinu do rúk zločincov, najprv tým v oblekoch, následne však navrch získavajú tí agresívnejší na ulici. A pre bežného človeka začína reálna hra o prežitie.
Obdivujem autora za to, že sa do takýchto oblastí vydáva a riskuje svoj život, aby priniesol svetu správu o tom ako sa žije v bezpráví. Riskuje preto, aby sme si my uvedomili, že dnešný blahobyt, v ktorom žijeme nie je samozrejmý a možno sme aj my len pár rokov od toho, že sa budeme báť vyjsť na ulicu, a potraviny si budeme kupovať na čiernom trhu.
Kniha Zlatá horúčka zaslúžene získala cenu kniha roka 2021. Nie je to prekvapivé, napokon aj Donbas sa môže pochváliť touto cenou z roku 2019. Tomáš Forró patrí k tým najtalentovanejším, najusilovnejším a najodvážnejším autorom reportážnej publicistiky akých máme. Jeho knihy nie sú o ľahkých témach, ale Forró dokáže aj o nich písať s ľahkosťou a tak pútavo, že sa od nich nedokážete odtrhnúť.
Ak sa teda chcete dozvedieť viac o tom, ako môže dopadnúť krajina, ktorá má kopec ropy aj zlata, ale dnes sa v nej ľudia boja chodiť po ulici, tak neváhajte.