Tomáš Forro; Donbas

Po prečítaní tejto knihy som si musel chvíľku odpočinúť. Silná téma a silné spracovanie ma donútilo poriadne premýšlať. Aj preto prichádza táto recenzia s oneskorením niekoľkých týždňov.

Recenzia: Tomáš Forró; Donbas

Kniha Donbas je naozaj silná kniha. O konflikte na Ukrajine vám povie oveľa viac ako sa dočítate v novinách. A nikto o nej nemôže povedať, že stojí na jednej zo strán tohto konfliktu. Tomáš Forró totiž odviedol veľmi poctivú prácu. Niekoľkokrát osobne bol v Donbase, žil na oboch stranách deliacej čiary a rozprával sa s množstvom ľudí.

Nečakajte preto jednoduchú správu s jasným záverom na konci. Toto je vyčerpávajúci popis toho čo sa tam deje, ako to vzniklo a ako bezmocní sú bežní ľudia v čase vojny. Zároveň chirurgicky presne popisuje ako ľahostajnosť a manipulácia môže viesť k umieraniu ľudí a na druhej strane ako neschopnosť riešiť problémy konflikt len prehlbuje.

Tomáš Forró na osudoch a životných príbehoch jednotlivých ľudí popisuje čo je vojna. A je to oveľa viac desivé ako len výpočet obetí na stránkach novín. Tí ľudia tam žili rovnako ako u nás. Chodili do práce a nadávali na politiku. Dnes tiež nadávajú na politiku, niektorí stále chodia do práce ale zároveň riešia úplne iné problemy. Vojna to je chudoba, boj o stravu, elektrinu a všetky tie veci, ktoré máme dnes za samozrejmé.

Desivo pôsobí aj fakt, že rýchle riešenie na dohľad nie je. Tento konflikt bude trvať roky, možno desaťročia a ľudia žijúci v tomto regióne pred sebou nemajú vlastne žiadnu budúcnosť.

Tomáš Forró ma moju úctu. Za to kam sa vybral, za to, že to prežil a za to, že o tom napísal. A napísal to veľmi dobre.

Po prečítaní knihy vám bude absolútne jasné, že žiť v mieri a kľude je veľkou výsadou a treba si to zaslúžiť. Pretože ani mentálne ani geograficky nie sme od Ukrajiny až tak ďaleko, aby tu jedného dňa nevzbĺkol oheň vojny a ozbrojeného konfliktu. A veriť elitám, že tie naše sú prezieravejšie a chytrejšie ako tie ukrajinské by som príliš neodporúčal.

Túto knihu určite odporúčam každému. Nielen tým čo politikou a udalosťami okolo nás žijú, ale aj takým, ktorí berú veci, ktoré máme za samozrejmé. Za mňa si táto kniha zaslúži absolútne hodnotenie.

Knihu Donbas od Tomáša Forró si môžete kúpiť priamo tu v papierovej aj elektronickej forme.

Posted in Forro, Kvalita Textu 5/5, N Press, Najlepšie knihy (Moje odporúčania), Politika, Príbeh 5/5, Pútavosť 5/5, Recenzie, Určite Áno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *