Pražské Jaro Simona Mawera je ďalšou knihou pri ktorej zahraničný autor opisuje tuzemské historické reálie. Pri takýchto knihách bývam zväčša veľmi opatrný. Ak je totiž príbeh slabý či nezrozumiteľný tak často skĺznem k tomu, že sa príliš sústredím na nepresnosti v opise krajiny, či historických detailov. A celý dojem z knižky mám pokazený. Našťastie v tomto prípade nielen že je príbeh dostatočne pútavý, ale kniha aj faktograficky obstojí. Napriek tomu, že autor je z Veľkej Británie, štúdiu reálii roku 1968 v Československu venoval dostatok času aby aj domáceho (mysliac tým Čecha či Slováka) čitateľa uspokojil. A tak pri čítaní tejto knihy nemusíte hľadať chyby a pohoršene dvíhať obočie pri nepresnostiach. Keďže tam žiadne nie sú môžete sa plne sústrediť na príbeh a dej. A ten stojí za to.
Recenzia: Simon Mawer; Pražské Jaro
Ak si odmyslíte kulisy a umiestnenie príbehu, tak dostanete zaujímavý skoro až romantický príbeh dvoch dvojíc. Jednou sú dvaja študenti z Oxfordu (Ellie a James), ktorý sa rozhodli leto stráviť stopovaním po kontinentálnej Európe. Tou druhou dvojicou je britský diplomat Sam a česká študentka Lenka.
A keďže príbeh je zasadený do leta 1968 a Sam je zamestnaný na pražskej ambasáde Veľkej Británie tak je jasné, že životný príbeh a osud dvoch párov sa pretne práve v Prahe. A ako naznačuje názov tak to bude v druhej polovici Augusta.
Neprezradím nič nečakaného ak napíšem, že príchod „spriatelených armád“ 21. augusta 1968 bude mať dôležitú úlohu v deji. Viac nenapoviem, aby ste si knihu naozaj vychutnali s očakávaním aký vplyv na osudy hlavných postáv to bude mať.
Celkovo ma na knihe Simona Mawera zaujali dve veci. Jednou je s akou ľahkosťou sa číta príbeh oboch párov aj bez toho aby sa dialo niečo prevratné. Ten popis stopovania po Európe, napätie vo vzťahu prvej dvojice aj rozdiely a spoznávanie sa tej druhej dvojice je napísaný excelentne.
„Nečakaný“ príchod okupantov do Československa zase prináša katarziu a urýchli dej ku koncu, ktorý čiastočne prekvapí, čiastočne nechá veci otvorené na fantázii každého z nás.
Druhou vecou čo ma prekvapila v dobrom je to ako popísal realitu tých dní v Československu. Jeho opis železnej opony, rozdielu v rozmýšľaní medzi ľudmi zo západu a východu je jednoducho brilantný.
Za mňa dávam Pražskému Jaru palec hore. Príbeh by obstál aj v inom čase a na inom mieste, ale prítomnosť Prahy a udalostí, ktoré nás všetkých zasiahli posúva túto knihu ešte o stupeň vyššie.
Pražské Jaro od Simona Mawera si môžete kúpiť tu. Ak hľadáte inú knihu odohrávajúcu sa v našich končinách, ale písanú cudzincom, tak moje odporúčanie je jasné. Guenassiov Vysněný život Ernesta G. je jedna z najlepších kníh ktoré som čítal.