Michal Havran; Analfabet

Autor Michal Havran
Názov Analfabet
ISBN 978-80-8114-704-3
Vydavatelstvo Marečnin Media
Rok vydania 2016
Kategória Román
Táto kniha je o … knihách a Bratislave

Recenzia: Analfabet; Michal Havran

Začnem úplne otvorene. Knihu Analfabet od Michala Havrana som nepochopil. Snažil som sa, premýšľal som nad ňou, ale nakoniec som aj tak nepochopil. Vôbec nechápem čo vlastne mala byť hlavná a ani vedľajšia myšlienka. Stále mi unikalo kam autor smeruje, ak vôbec niekam smeroval.

V knihe sa vyskytuje pár obskurných postáv, ktoré sa potulujú Bratislavou, rečnia o knihách a starodávnych jazykoch a občas majú medzi sebou sex alebo masturbujú (to častejšie). Skoro každá z týchto postáv má nejaký príbeh, viac alebo menej záhadný ale v detailoch vlastne neskutočný až nadprirodzený. Pár postáv zomrie, pár prežije. Niektoré majú občas črty Jamesa Bonda, občas kaviarenského intelektuála. A väčšinou tá istá postava sa desať strán správa ako James Bond, aby sa na nasledujúcich desiatich stranách zmenila na neduživého filozofa pochybujúceho o všetkom, ktorý sa bojí aj vlastného tieňa. Všetko detailne a verne popísané, ako keby si autor obe postavy reálne odžil.

Z knihy mi je jasné, že autor vyrastal v deväťdesiatych rokoch v Bratislave, že má rád literatúru a rád filozofuje. Ale to všetko by ste zistili aj z jeho štvorriadkového životopisu na prebale knihy, nepotrebujete na to lúskať 332 strán.

Jediné čo som na knihe ocenil a dokázal pochopiť bol opis Bratislavy z deväťdesiatych rokov, kedy sa príbeh asi odohráva. Reálie a subkultúry sú popísane miestami celkom verne. Človek až zacíti tú stuchnutosť Starého mesta tých dní, kedy na zástavkách nočných spojov poľovali na nezávislákov skinheadi.

Pre niekoho je kniha Analfabet Michala Havrana skvelým čitaním, nakoniec medzi finalistov Anasoft Litery sa nedostala náhodou. Pre mňa však bola veľkým sklamaním. Možno moje očakávania po Kandidátovi, ktorý mal presnú štruktúru a zaujímavý dej, boli príliš vysoké. Ale tu mi chýbal aj dej, aj štruktúra aj spád. Tu len tuším, že autor Bratislavu miluje ale zároveň nenávidí. Knihy má tiež rád a pripisuje im až nadpozemské vlastnosti, ale neviem prečo. Analfabeta som dočítal, pretože som stále dúfal, že pochopím o čo v ňom vlastne išlo. Ale nepochopil som.

 

Príbeh/Zápletka««[2/5]
Pútavosť«[1/5]
Kvalita textu««[2/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť? URČITE NIE
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Havran, Kvalita Textu 2/5, Marenčin Media, Príbeh 2/5, Pútavosť 1/5, Recenzie, Romány, Určite Nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *