Ladislav Verecký – Kdo víc vsadí ten víc bere

AutorLadislav Verecký
NázovKdo víc vsadí ten víc bere
ISBN8071067482
VydavatelstvoNakladatelství Lidové noviny
Rok vydania 2005
KategóriaBiografie, Biznis, Zábava
Táto kniha je o … Rozhovory s Michalom Horáčkom, stávkarom, textárom, básnikom, dostihovým fanúšikom, zakladateľom Fortuny…*

Recenzia: Kto víc vsadí, ten víc bere; Ladislav Verecký

Ak píšete knihu rozhovorov s jednou osobou, potrebujete tri ingrediencie. Inteligentného spovedaného, ktorý vie a nebojí sa rozprávať. Inteligentného pýtajúceho sa, ktorý vie čo a ako sa pýtať. A nakoniec zaujímavý príbeh alebo osud o ktorom sa chcete rozprávať. Ak chýba čo len jedna z týchto troch spomenutých vecí, tak je šanca na pútavý knižný rozhovor malá.

Našťastie rozhovory Ladislava Vereckého s Michalom Horáčkom majú všetky tri vyššie spomenuté ingrediencie.

V prvom rade životný príbeh Michala Horáčka je veľmi zaujímavý. A zaujímavý je slabé slovo. Inšpirujúci, zábavny, meniaci sa vplyvom vonkajších okolností aj vplyvom osobnostnej výbavy samotného Michala Horáčka. Už len výpočet jeho životných rolí je obsiahlejší ako u bežného človeka. Stávkar, čierny bookmaker, odborník na dostihy, autor knihy o dostihoch, textár pesničiek, politik, autor muzikálov, zakladateľ stávkovej kancelárie, študent filozofie, rentiér a najnovšie aj kandidát na českého prezidenta. Na tieto role by som ja osobne potreboval tak štyri životy, Horáček to stíha v jednom a ten výpočet asi nebude ešte konečný.

Zároveň je Michal Horáček dostatočne výrečný a nebojí sa prezradiť aj veci, ktoré iní nehovoria. Človek sa dozvie ako fungoval hazardný trh v časoch socializmu a tesne po zmene režimu a ako sa vyjednáva miliardový predaj fungujúcej stávkovej kancelárie, nahliadneme do „šoubiznisu“, do politiky, proste všade tam kde sa Michal Horáček počas svojej životnej púte ocitol.

Každý ma tendenciu svoju úlohu prikrášlovať, prípadne zväčšovať. A tu prichádza hlavná úloha spovedača. On musí korigovať a snažiť sa dopátrať pravdy. Nesmie sa bát pýtať aj nepríjemné veci. A tu Ladislav Verecký nezlyháva, aj keď niekedy by to chcelo ešte viac pritlačiť. Uznávam však, že to nie je ľahké.

Keďže od vydania knihy uplynul už nejaký ten rok, neškodilo by ju oprášiť a doplniť tak ostatné roky. Horáčkov život neprestal byť zaujímavý v momente keď odišiel z Fortuny. Len ako už mnohokrát v minulosti sa pustil do nových zaujímavých projektov. Napríklad ten úplne najčerstvejší je jeho kandidatúra na českého prezidenta.

Ak sa prezidentom stane, tak táto kniha bude prameňom pre všetky budúce analýzy a jeho životopisu. Dáva totiž čítavým spôsobom náhľad do sveta a spôsobu uvažovania Michala Horáčka.

 

Príbeh/Zápletka««««[4/5]
Pútavosť««««[4/5]
Kvalita textu««««[4/5]
Kúpil by som si túto knihu opäť?Asi Áno
 Túto knižku si môžete kúpiť tu
Posted in Asi Áno, Biografie, Biznis, Kvalita Textu 4/5, Ladislav Verecký, Nakladatelství Lidové noviny, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Rozhovor, Zábava.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *