Roberto Saviano; Piraňe

Roberto Saviano je celosvetovo uznávaný autor. Jeho kniha Gomora lámala rebríčky bestsellerov a nenechávala kľudných ani kritikov. Ja som vtedy tiež podľahol novinovým titulkom a rebríčkom. A po prečítaní som bol sklamaný. Savianov štýl písania mi nesadol, celé sa mi to zdalo príliš komplikované, zamotané a málo pútavé. Až seriálové spracovanie Gomory mi ukázalo pútavosť toho príbehu. Aj preto som zobral Saviana na milosť a zadovážil si jeho knihu Piraňe.

Recenzia: Roberto Saviano; Piraňe

Kniha Piraňe sa odohráva opäť v uličkách Neapola a v opise reálii tohto mesta je autor skvelý. Dýchne na vás chudoba aj bezútešnosť na strane jednej, aj lesk a bohatstvo tých druhých.

Príbeh románu je o skupine mladých chlapcov, stredoškolákov aj žiakov základnej školy, ktorí chcú žiť inak. Ale nie tak ako by sme si mysleli.

Ich cieľom nie je opustiť Neapol, mafiu, drogy a násilie. Ich jediným cieľom je preraziť v systéme, ktorý v meste funguje až na vrchol.

Mať peniaze a rešpekt hneď tu a teraz. A tomu sú ochotní podriadiť všetko.

Životy iných (ale často aj vlastné) sú pre nich len prostriedkom na to niečo vyskúšať a zažiť. A hlavne preraziť vyššie, zabrať miesto, ktoré ponúka viac peňazí a rešpektu.

Počas čítania som si niekoľkokrát musel pripomenúť, že hlavné postavy sú len deti vo veku 10 až 17 rokov, ktoré premýšľajú ako kriminálnici. A to je dosť desivé.

Kniha však nie je nijako brutálna. Iste ako v každom románe o mafii občas tečie krv či mozog, ale celkovo je samotné zabíjanie a krutosť v úzadí.

To desivé je totiž to premýšľanie detí a tínedžerov. Tá ich chladnokrvnosť, krutosť a bezohladnosť.

Knihy Roberta Saviana nepatria k tým, ktoré budem mimoriadne velebiť, ale Piraňe sa mi čítali veľmi dobre. Po pár stranách ma to chytilo a nevedel som prestať, keďže som túžil vedieť ako to celé dopadne.

A to je pri takýchto príbehov dôležité. Nie to či sympatizujete s hlavnými postavami, ani to či zvládate opisy námestí Neapola a orientujete sa v záplave postavičiek. Dôležité je či vás chytí pribeh a dej dostatočne na to, aby ste chceli čítať kým neobrátite poslednú stránku. A to sa Savianovi podarilo.

Knihu Roberta Saviana Piraňe si môžete kúpiť tu.

Posted in Asi Áno, Detektívny román, Knižna kategória, Kvalita Textu 4/5, Paseka, Príbeh 4/5, Pútavosť 4/5, Recenzie, Romány, Saviano.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *