Kníh o zákulisí slovenskej politiky veľa nie je. A myslím tým zákulisie politiky, pretože o korupcii, mafii a oligarchoch, ktorí si ukradli Slovensko toho bolo napísané dosť – skúste napríklad knižky Mareka Vagoviča. Knižka Rada Baťa však sľubuje niečo iné. Pohľad na to ako sa tvorili rozhodnutia v dôležitých okamihoch posledných pätnástich rokoch na najvyšších poschodiach slovenskej politiky. Bývalý poradca Ivety Radičovej, Andreja Kisku aj Miroslava Beblavého o tom niečo vie a pod vplyvom traumy z aktuálneho vývoja na domácej politickej scéne sa o tom rozhodol napísať. A ja som si po prvotnom váhaní jeho knihu kúpil. Úvodom však musím hneď napísať že z Baťovych aktuálnych politických krokov mám traumu ja, ale poďme späť k knihe.
Knihu Rada Baťa si môžete kúpiť tu.
Rado Baťo, Hrobári slovenskej politiky
Hrobári slovenskej politiky majú tri časti. V tej prvej popisuje udalosti a okolnosti poradcovania Ivete Radičovej v rokoch 2010 až 2012. V druhej nás sprevádza najprv prezidentskou volebnou kampaňou Andreja Kisku a potom aj jeho pôsobením v prezidentskom paláci. A v poslednej časti zase Baťo spomína na to ako radil Miroslavovi Beblavému v kampani pred parlamentnými voľbami 2020.
Úvod knihy zase venoval Igorovi Matovičovi a jeho konaniu v čase dovozu Sputnika. Nedá sa nevšimnúť, že Matovič bol hlavným dôvodom jeho rozhodnutia napísať túto knihu a hneď na začiatku odhalí pár doteraz skrytých súvislostí o dovoze a tlaku na schválenie neregistrovanej vakcíny.
Potom však už prejdeme plynule k trom hlavným osobnostiam jeho knihy.
Nebolo to asi pre Rada Baťa úplne ľahké písať o ľudoch, ktorých mal ľudsky rád a na ktorých rozhodnutiach sa podieľal. Jeho spoluzodpovednosť nemožno zmazať jednou knižkou a pochybujem, že Baťo by to chcel.
Rozsahy jednotlivých kapitôl zodpovedajú času, ktorý Baťo pri jednotlivých politikoch strávil. Najviac priestoru teda dostal pochopiteľne Andrej Kiska. A práve on dostal od Baťa aj naviac naložené.
Beblavého Baťo viac menej šetrí, to Truban a ľudia z Progresívneho Slovenska už takéto privilégium nemajú. A Ivetu Radičovú kritizuje o dosť miernejšie ako Kisku.
Na začiatku v časti o Ivete Radičovej som sa trocha nudil. Baťo v sérii rozhovorov pre rôzne média z tejto časti prezradil celkom dosť a teda niečo nové v Radičovej kapitolách musíte hľadať lupou.
V kapitolách venovaných Kiskovi však už dostanete naservírované zákulisie ako sa patrí. Najprv trocha adorácie spolupracovníkov, ktorí sa podieľali na Kiskovej kampani a potom už nemilosrdne tne do toho ako Kiska konal. Najmä sledovanie toho ako Kiska chcel aj nechcel založiť stranu je pre voliča demokratických strán prudko traumatizujúce.
Baťov prechod k Beblavému zase čitateľovi dáva možnosť vidieť procesy spájania/nespájania pred voľbami z oboch strán. Následná volebná kampaň a neúspech koalície PS/Spolu je zase tragickou bodkou za snahou dospieť k lepšiemu Slovensku.
Celkovo je to zaujímavý pohľad do toho ako sa robí slovenská politika. Niekedy amatérsky, niekedy profesionálne. Tak ako všetko v tomto štáte. A niekedy aj dobré úmysly zlyhajú na lenivosti, nerozhodnosti alebo ľahkovážnosti ľudí.
Nečakajte pikantné detaily, tie všetky už spomenul v novinových rozhovoroch. Skôr sa pripravte na pútavý opis toho ako sa tvoria rozhodnutia a stratégie, a ako sa robia chyby, ktoré potom vedú k ťaživým dôsledkom pre celú spoločnosť.
Ak sa zaujímate o politiku tak si túto knižku určite prečítajte. A určite choďte v septembri voliť.